Reklama

Polska

Własny satelita podstawą kosmicznych planów Polski

Satelita Pleiades 1B podczas budowy, fot. Airbus Defence & Space
Satelita Pleiades 1B podczas budowy, fot. Airbus Defence & Space

Jednym z punktów planu Morawieckiego jest rozwój branży kosmicznej w Polsce. Czy to możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat wyślemy na orbitę własnego satelitę z prawdziwego zdarzenia? - zastanawia się „Gazeta Wyborcza”. 

"Rozwój sektora kosmicznego znalazł się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i to wcale nie na jego ostatniej stronie" - czytamy w artykule. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad Narodową Strategią Kosmiczną. Projekt dokumentu ma pojawić się na jesieni. Polski sektor kosmiczny ma wielkie oczekiwania związane z tymi dokumentami.

Czytaj więcej: Narodowa Strategia Kosmiczna w projekcie Planu Morawieckiego

"W kosmosie już coś osiągnęliśmy" - zaznacza gazeta. W Polsce powstały chociażby podzespoły do łazika marsjańskiego Curiosity, satelita akademicki PW-Sat i satelity naukowe zintegrowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN: Lem i Heweliusz.

"Ale przełom nastąpił po tym, jak Polska wstąpiła 4 lata temu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To był w zasadzie początek polskiej komercyjnej branży kosmicznej" - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, wiodącej polskiej firmy z sektora kosmicznego.

Polski przemysł kosmiczny liczy szczególnie na udział w polskim strategicznym programie satelitarnym. "W grę wchodzą w zasadzie dwa rozwiązania: kupimy satelitę w całości za granicą albo zbudujemy w oparciu o współpracę z dużym zachodnim partnerem" - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr inż. Piotr Orleański, wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. 

"Dlaczego nie zbudujemy go sami? Ponieważ wojsko chce mieć go najpóźniej za kilka lat, a nasz przemysł, o ile by temu wyzwaniu podołał, raczej przed upłynięciem minimum dekady by się z tym zadaniem nie uporał. A tu chodzi nawet o 700 mln zł i bezpieczeństwo narodowe" - tłumaczy dr inż. Piotr Orleański. 

Czytaj więcej: Polski satelita optoelektroniczny: "wkrótce ogłoszenie konkursu"

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama