Reklama

SATELITY

Włoski satelita demonstracyjny poleci na pokładzie LauncherOne

Wizualizacja satelity µHETsat. Ilustracja: SITAEL
Wizualizacja satelity µHETsat. Ilustracja: SITAEL

Virgin Orbit zapewni z wykorzystaniem swojego innowacyjnego rozwiązania LauncherOne wyniesienie platformy testowej firmy SITAEL. Urządzenie przetestuje na orbicie silnik Halla. Start najprawdopodobniej odbędzie się w 2018 r.

SITAEL to czołowa włoska firma prywatna z sektora kosmicznego. Działa od 1994 r., a siedzibę ma w Mola di Bari. Satelitę µHETsat zbuduje we współpracy z ESA oraz Włoską Agencją Kosmiczną (ASI).

W chwili rozpoczęcia misji µHETsat będzie ważyć poniżej 60 kg. Będzie to pierwszy w przestrzeni kosmicznej mikrosatelita o napędzie wyłącznie elektrycznym. Urządzenie będzie testować na potrzeby przyszłych misji ESA oraz ASI silnik jonowy HT100, działający w oparciu o efekt Halla. Sprawdzi też w praktyce platformę satelitarną S-75.

µHETsat znajdzie się na orbicie dzięki rakiecie LauncherOne, która, na odpowiedniej wysokości odłączy się od zmodyfikowanego Boeinga 747-400 noszącego nazwę własną Cosmic Girl.

Otwarcie dostępu do przestrzeni kosmicznej jest niesamowitą okazją do połączenia [wysiłków] rządów z całego świata z przedsiębiorstwami komercyjnymi. Virgin Orbit z dumą wykorzystuje swoje rozwiązania komercyjne i innowacje aby wraz z firmą SITAEL wspierać Europejską Agencję Kosmiczną i Włoską Agencję Kosmiczną.

Dan Hart, prezes Virgin Orbit

Czytaj też: Virgin Orbit: rakieta LauncherOne zadebiutuje w 2018 r. [WIDEO]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!