Wojsko Polskie zamówiło serię komercyjnych zobrazowań satelitarnych

23 kwietnia 2021, 18:03
indeks
Fot. Airbus Defence & Space [intelligence-airbusds.com]

W wyniku niedawno zakończonego przetargu nieograniczonego, Siły Zbrojne RP nabyły od komercyjnego dostawcy usługę wykonania serii optoelektronicznych danych obrazowych. Zawarcie umowy pozyskania co najmniej 19 kompletów zobrazowań (z opcją na kolejne 19) nastąpiło 7 kwietnia br. ze spółką Astri Polska. Fakt udzielenia zamówienia potwierdzono oficjalną publikacją wyników postępowania we wtorek 20 kwietnia.

Zawarta 7 kwietnia br. umowa (w postępowaniu o sygnaturze U/168/2020) dotyczy wykonania 38 kompletów optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych (19 w zamówieniu gwarantowanym i 19 w charakterze opcjonalnym). Zgodnie z określonymi odgórnie kryteriami, wymagana rozdzielczość przestrzenna zobrazowań to nie gorzej niż 0,5 m (kanał panchromatyczny) oraz 2 m (w przypadku zobrazowań wielospektralnych). Kwota zatwierdzona w umowie to 110 540,10 PLN brutto. Jako jednostkę zamawiającą wskazano w tym przypadku 2. Regionalną Bazę Logistyczną w Warszawie - odbiorcą danych jest natomiast Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Przedmiotowa umowa odnosi się do wyników zamówienia publicznego ogłoszonych 23 marca br., zgodnie z którymi w postępowaniu wzięło udział dwóch działających w Polsce dystrybutorów komercyjnych zobrazowań satelitarnych - Astri Polska (oferująca dane z konstelacji satelitarnych firmy Airbus Defence & Space) oraz Allies Incorporated (oferująca zobrazowania spółki Maxar Technologies). Z opublikowanego protokołu oceny ofert wynika, że zwycięską propozycję przedstawiła firma Astri Polska.

Postępowanie zamówieniowe w tym przypadku toczyło się od grudnia 2020 r. (moment ogłoszenia naboru ofert). Termin ich składania minął 28 stycznia 2021 r. Z kolei okres realizacji całej umowy wyznaczono do 30 listopada 2021 r.

Firma Astri Polska powstała w 2010 roku jako spółka joint venture współtworzona przez firmę Airbus Defence & Space oraz polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN (udziały rozdysponowane według równego podziału). Obecnie specjalizuje się w dziedzinach elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych.

Zamówiona komercyjna usługa obrazowania satelitarnego ma charakter uzupełniający względem zasobów teledetekcyjnych pozyskiwanych na bieżąco z innych źródeł. Trzon stanowią tutaj międzyrządowe umowy dystrybucyjne, jakie odnoszą się m.in. do zakresu korzystania z włoskiej konstelacji satelitów radarowych systemu COSMO-SkyMed (rozwiniętego niedawno o dwa satelity drugiej generacji - Seconda Generazione), a także systemu optoelektronicznego OPTSAT-3000 (również satelita należący do rządu włoskiego - wyniesiony na orbitę w sierpniu 2017 roku).


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
rozczochrany
niedziela, 25 kwietnia 2021, 20:01

I tak dobrze, że jest to polska prywatna firma i polskiej produkcji komercyjne satelity. Pieniądze będą napędzać polski przemysł kosmiczny. Ale wojsko docelowo powinno mieć własne satelity.

sk8
niedziela, 25 kwietnia 2021, 15:35

Mocarstwa takie jak Nigeria,Białoruś czy Wietnam posiadają własne satelity :) Ale Polska to niestety kraj 3-ciego świata :)

asf
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:00

A kiedy MON zakupi satelity dla Wojska? Jak długo będą jeszcze uskuteczniać dziadostwo i będą kupować z zewnątrz dane satelitarne? Nawet Białoruś i państwa afrykańskie (choć nie wszystkie) posiadają satelity!

123 abc
sobota, 24 kwietnia 2021, 23:19

Alianci w Afryce robili podczas II WŚ akcję dezinformacyjną. Kopali za pomocą koparek w piachu pustyni dół, układali setki beczek stalowych ,jedna przy drugiej po nitce i zakopywali. Niemcy robili zdjęcia z samolotów szpiegowskich za dnia. W nocy Alianci wykopywali puste beczki, łądowali na cięzarowki i przewozili na kolejne miejsce ukladania "ropociągu".

KrzysiekS
sobota, 24 kwietnia 2021, 19:01

Czy nikt z decydentów w Polsce nie rozumie że nadchodzą czasy kiedy siła militarna będzie mieć zasadnicze znaczenie w stosunkach polityczno-gospodarczych?

zeneq
niedziela, 25 kwietnia 2021, 16:37

A kiedy było inaczej?

Tweets Space24