Wojsko Polskie zamówiło serię komercyjnych zobrazowań satelitarnych

23 kwietnia 2021, 18:03
indeks
Fot. Airbus Defence & Space [intelligence-airbusds.com]

W wyniku niedawno zakończonego przetargu nieograniczonego, Siły Zbrojne RP nabyły od komercyjnego dostawcy usługę wykonania serii optoelektronicznych danych obrazowych. Zawarcie umowy pozyskania co najmniej 19 kompletów zobrazowań (z opcją na kolejne 19) nastąpiło 7 kwietnia br. ze spółką Astri Polska. Fakt udzielenia zamówienia potwierdzono oficjalną publikacją wyników postępowania we wtorek 20 kwietnia.

Zawarta 7 kwietnia br. umowa (w postępowaniu o sygnaturze U/168/2020) dotyczy wykonania 38 kompletów optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych (19 w zamówieniu gwarantowanym i 19 w charakterze opcjonalnym). Zgodnie z określonymi odgórnie kryteriami, wymagana rozdzielczość przestrzenna zobrazowań to nie gorzej niż 0,5 m (kanał panchromatyczny) oraz 2 m (w przypadku zobrazowań wielospektralnych). Kwota zatwierdzona w umowie to 110 540,10 PLN brutto. Jako jednostkę zamawiającą wskazano w tym przypadku 2. Regionalną Bazę Logistyczną w Warszawie - odbiorcą danych jest natomiast Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Przedmiotowa umowa odnosi się do wyników zamówienia publicznego ogłoszonych 23 marca br., zgodnie z którymi w postępowaniu wzięło udział dwóch działających w Polsce dystrybutorów komercyjnych zobrazowań satelitarnych - Astri Polska (oferująca dane z konstelacji satelitarnych firmy Airbus Defence & Space) oraz Allies Incorporated (oferująca zobrazowania spółki Maxar Technologies). Z opublikowanego protokołu oceny ofert wynika, że zwycięską propozycję przedstawiła firma Astri Polska.

Postępowanie zamówieniowe w tym przypadku toczyło się od grudnia 2020 r. (moment ogłoszenia naboru ofert). Termin ich składania minął 28 stycznia 2021 r. Z kolei okres realizacji całej umowy wyznaczono do 30 listopada 2021 r.

Firma Astri Polska powstała w 2010 roku jako spółka joint venture współtworzona przez firmę Airbus Defence & Space oraz polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN (udziały rozdysponowane według równego podziału). Obecnie specjalizuje się w dziedzinach elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych.

Zamówiona komercyjna usługa obrazowania satelitarnego ma charakter uzupełniający względem zasobów teledetekcyjnych pozyskiwanych na bieżąco z innych źródeł. Trzon stanowią tutaj międzyrządowe umowy dystrybucyjne, jakie odnoszą się m.in. do zakresu korzystania z włoskiej konstelacji satelitów radarowych systemu COSMO-SkyMed (rozwiniętego niedawno o dwa satelity drugiej generacji - Seconda Generazione), a także systemu optoelektronicznego OPTSAT-3000 (również satelita należący do rządu włoskiego - wyniesiony na orbitę w sierpniu 2017 roku).


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Ttt
sobota, 24 kwietnia 2021, 00:17

Ja bym wynajal falcona 900ex z osiagiem 51tys stop 15.5 km + porzadne cywilne kamery i w 2 tyg bym calutka polske mial

Dred
piątek, 23 kwietnia 2021, 23:24

Tak to jest, jak od 20 lat się oszczędza i nie potrafi się wysłać własnego satelity...

Cypis
sobota, 24 kwietnia 2021, 14:17

To nie oszczędność tylko głupota kolejnych rządów,po co satelita wojskowy jak można dać kolejne miliony dla rydzyka....

Wojciech
sobota, 24 kwietnia 2021, 03:25

Jakieś 2 lata temu czytałem w jakimś opracowaniu omawiającym plany inwestycyjne MON, że MON nie jest zainteresowany pozyskaniem własnego satelity obserwacyjnego. Prawdopodobnie było to na Defence i było związane z opracowywaniem nowej strategii czy jak oni to nazywają. To musiała być strategia narodowa bo u nich wszystko jest narodowe. Dziwne, że wirus nie jest narodowy.

Zgred
sobota, 24 kwietnia 2021, 01:56

Aby zapewnić stały dopływ aktualnych zdjęć to trzeba wysłać kilka satelitów. Czas życia satelitów to zaledwie 4 do 8 lat. Wiec utrzymanie floty własnych satelitów wymaga wysyłania kolejnych co 5-6 lat. Koszty w sumie są ogromne. Własnej technologii satelitarnej nie mamy wiec trzeba kupować gotowe. Budowanie własnych skończy się jak budowa Ślązaka. To się zupełnie nie opłaci. Posiadanie na własność wszystkiego nie ma sensu. Nie musimy miec własnej fabryki mikroprocesorów i pamięci SSD aby używać komputerów. Lepiej miec sojuszników i umowy z dostawcami niezależnymi od naszych potencjalnych przeciwników.

Agent Orange
sobota, 24 kwietnia 2021, 01:51

Satelita obrazujący z odpowiednią rozdzielczością i na odpowiedniej orbicie jest grubo poza zasięgiem budżetu wojska. To jakieś 100-300 mln EURO a tutaj żołnierze nie mają sprawnej broni czy nawet odzieży , nie mówiąc o sprzęcie naziemnym (samoloty, śmigłowce).

KAR
piątek, 23 kwietnia 2021, 23:22

Co za wstyd! Żeby wojsko do tej pory nie miało własnych satelitów do celów typowo wojskowych i innych...? Kompletnie niereformowalne towarzystwo...

Alfret
sobota, 24 kwietnia 2021, 17:41

To raczej nie jest kwestia finansowa czy braku mozliwosci, ale raczej braku pozwolenia od kogos. Wiedza z kosmosu to wiedza wiarygodna, jednak najbardziej jest ona wiarygodna gdy jest tajna. Uslugi komercyjne nie pozwalaja bowiem zachowac tajemnicy badanych obszarow. Ponadto sama transmisja cyfrowa tez nie jest bezpieczna. W okresie zimnej wojny satelity zrzucaly pojemniki z klisza filmowa bardzo wysokiej rozdzielczosci i zaden haker nie byl w stanie tego wykryc. Co najwyzej druga strona znala tor lotu satelity. Wiele lat temu wojsko polskie korzystalo z rosyjskich satelitow telekomunikacyjnych, co oczywiscie bardzo zle swiadczy o stanie umyslow w WP i ich decydentow. Wracajac do czasow wspolczesnych: ostatnio jeden satelita amerykanski i jeden satelita chinski wybuchly na orbicie. Oczywiscie meteorologiczne! Koszt wyniesienia satelity kilkadziesiat milionow USD, to taniej niz zakup jednego samolotu.

yar
sobota, 24 kwietnia 2021, 13:00

Czy jak chcesz się piwa napić to kupujesz browar? Czy może tylko idziesz do sklepu lub baru i kupujesz gotowy produkt? Wojsko jak napisano w artykule OD WIELU lat ma zagwarantowany dostęp do danych z włoskiego systemu satelitarnego. Dane pozyskiwane z innych źródeł w tym komercyjnych są tylko uzupełnieniem. A że to jest stosunkowo tanie, to czemu z tego nie korzystać?

KAR
sobota, 24 kwietnia 2021, 22:55

Warto postawić na niezależność.

Malleus
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:32

Delikatnie mówiąc

Tweets Space24