Reklama

Strona główna

Wojskowa łączność satelitarna od Airbus. "Terminal do przenoszenia w plecaku"

  • Fot. Hughes Defense Solutions
    Fot. Hughes Defense Solutions

Firma Airbus Defence and Space uruchomiła XEBRA, czyli nową usługę wojskowej łączności satelitarnej działającą w oparciu o satelity systemu Skynet. Będzie się ona działać z terminalem HM300 działającym w paśmie X o masie 5 kg, który może być przenoszony w plecaku.

Firma Airbus Defence and Space uruchomiła XEBRA, czyli nową usługę wojskowej łączności satelitarnej. Działa ona w oparciu o satelity systemu Skynet terminale HM300 działające w paśmie X. Ważą one 5,1 kg i mają wymiary 23 x 25 x 8 cm, co pozwala na przenoszenie ich w plecaku. Sprzęt zasilany jest przez standardowe wojskowe akumulatory i może być używany do transmisji wideo w czasie rzeczywistym za pośrednictwem bezpiecznego pasma X. 

Do namierzania sygnałów służy panel LCD oraz regulowany statyw, pozwalający utrzymywać kontakty z satelitą także w niesprzyjających warunkach pogodowych np. w czasie deszczu lub silnego wiatru. Terminal zaprojektowano we współpracy z Hughes Network Systems LLC.

W ramach umowy Skynet PFI (Private Finance Initiative), Airbus Defence and Space zapewnia łączność przy użyciu tego systemu na potrzeby brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Umowa pozwala także na korzystanie z tego wojskowego systemu łączności satelitarnej i przekazywanie danych partnerom z  NATO i innym państwom–sojusznikom. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!