Reklama

Firma Creotech Instruments z Piaseczna, jeden z liderów i pionierów polskiego przemysłu kosmicznego, otrzymała wyróżnienie w rankingu Deloitte Technology Fast 50, który skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne. Ranking tworzony jest na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. Polska firma znalazła się na piątym miejscu w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Jak wykazał audyt Deloitte, jej dochody w analizowanym okresie od 2011 do 2014 wzrosły blisko czterokrotnie, o 389%. Wspomniany ranking Deloitte wejdzie w skład raportu „Global Technology Fast 100”, który zostanie opublikowany w połowie listopada 2015 roku.

Do wyników odniósł się dr Grzegorz Kasprowicz, jeden z założycieli Creotech Instruments S.A.:

W ciągu ostatnich lat udało nam się dokonać bardzo wiele na drodze do dużych i samodzielnych projektów kosmicznych. Uzyskaliśmy szereg certyfikatów wydawanych przez Europejską Agencję Kosmiczną i obecnie jesteśmy najlepiej przygotowaną do kosmicznych projektów polska firmą. W 2016 r. rozpocznie się marsjańska misja ExoMars, w której nasza spółka odpowiadała za część prac. Na horyzoncie są kolejne, coraz większe i bardziej wymagające projekty, więc ze spokojem spoglądamy w przyszłość

Dr Grzegorz Kasprowicz, dyrektor do spraw badan i rozwoju Cretoech Instruments S.A.

Creotech Instruments realizuje obecnie szereg projektów związanych z badaniem i eksploracją kosmosu. Firma z Piaseczna bierze udział w badaniach Czerwonej Planety w ramach misji ExoMars realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Roskosmos. Na potrzeby tego projektu, w jedynej w Polsce sterylnej hali montażowej „clean room” spełniającej wymagania ESA, Creotech Instuments na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN dokonało montażu powierzchniowego elementów zasilania kamery CaSSiS zdolnej do wykonywania zdjęć Marsa w wysokiej rozdzielczości. Sprzęt zostanie zamontowany na sondzie Trace Gas Orbiter, która zostanie wystrzelona w stronę Marsa w 2016 roku. 

Firma uczestniczy także w budowie i montażu komponentów do eksperymentu naukowego „ASIM” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którego celem będzie zbadanie wyładowań atmosferycznych w wysokich warstwach atmosfery. Creotech Instruments stworzy także detektor CCD dla kilkunastu naziemnych teleskopów, który będzie pomagać w monitorowaniu potencjalnie niebezpiecznych obiektów w bliskim otoczeniu Ziemi, takich jak asteroida mierząca 500 metrów, która wkrótce minie naszą planetę. Sprzęt będzie także użyteczny do wykrywania i śledzenia tzw. "kosmicznych śmieci", zagrażających pojazdom kosmicznym i satelitom.

Warto dodać, że w rankingu Deloitte Technology Fast 50 dotyczącym Europy Środkowej znalazło się aż 12 polskich firm. Na drugie miejsce trafiła Rumunia z 10 firmami na liście, a na trzecią pozycję ex aequo Słowacja i Czechy (po 5 firm). W podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” również dominowały firmy z Polski, które zajęły 7 z 12 pozycji. 

Czytaj więcej: Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

Reklama
Reklama

Komentarze