Reklama

Jestem przekonany, że rynek szybko zagospodaruje wszystkich uczestników tego projektu [PW-Sat2 – przyp. red.]. Znaczna część członków Studenckiego Koła Astronautycznego w tej sekcji PW-Sat już pracuje w firmach.” - stwierdził w rozmowie ze Space24 wicedyrektor Biura Rozwoju Innowacji w Agencji Rozwoju Przemysłu, Paweł Pacek. Zdaniem przedstawiciela ARP, świadczy to o tym, że firmy potrzebują i szybko wychwytują absolwentów kompetentnych, z bogatym doświadczeniem projektowym. „My, jako Agencja Rozwoju Przemysłu, takie działania też chcemy wspierać. Jesteśmy patronem projektu PW-Sat2, patronem Studenckiego Koła Astronautycznego, a również podejmujemy swoje działania związane z budową kadr sektora kosmicznego poprzez program stażowy.” - dodał Pacek.

Jak potwierdził przedstawiciel ARP, działania te przynoszą już realny i mierzalny wymiar. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że do 8 firm trafią stażyści. Myślę, że jest to duży sukces i zapotrzebowanie to odpowiada aktualnemu stanowi rozwoju rynku.” - stwierdził.

Oglądaj: Szaniawski: Program stażowy ARP odpowiedzią na potrzeby sektora kosmicznego [Space24.pl TV]

 

Rozmówca odniósł się w tym kontekście także do szerszego wymiaru aktywności branżowej w Polsce. „Polska w tej chwili stawia na rozwój innowacyjnych technologii, a technologie kosmiczne w tę politykę państwa idealnie się wpisują.” - podkreślił Pacek. Zauważył przy tym, że wiele lat zajmie Polsce dojście do takiej pozycji, jaką mają państwa lepiej rozwinięte w badaniach kosmicznych. „Być może, nigdy nawet jej nie osiągniemy, natomiast ważne jest, żebyśmy faktycznie znaleźli swoje nisze technologiczne. Na tym bardzo szybko zmieniającym się rynku oczywiście ciężko jest to zaplanować, natomiast widzimy szansę budowania małych, nieskomplikowanych satelitów, które mogą być intensywnie wysyłane na niską orbitę okołoziemską. To daje szansę efektywnej działalności bez potrzeby „ścigania się” w budowie dużych, zaawansowanych satelitów.” - stwierdził.

Opracowując nasz kompleksowy program rozwoju sektora kosmicznego w Polsce przeprowadziliśmy gruntowną analizę i diagnozę tego sektora. Stwierdziliśmy, że największe zapotrzebowanie dotyczy obszaru wsparcia kadr w tej branży.” Wicedyrektor jednostki ds. innowacyjności ARP podkreślił także, że głównym punktem jej zaangażowania są działania biznesowe. „Agencja Rozwoju Przemysłu jest inwestorem w sektorze kosmicznym i te działania chcieliśmy obudować działaniami, które może nie są inwestycjami typowo kapitałowymi, natomiast są z naszego punktu widzenia sektorowymi inwestycjami na przyszłość, ułatwiającymi działalność branżową i rozwój firm.”

W charakterze podsumowanie wicedyrektor Pacek optymistycznie skomentował aktualną sytuację na polskim rynku. Sektor rozwija się bardzo dynamicznie. Wystarczy porównać sobie polski sektor kosmiczny, którego nie było przed datą wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej z tym, jak wygląda on teraz, cztery lata po wejściu do ESA. Jest to bardzo duży skok. Uważam, że ta dynamika rozwoju się utrzyma.”

Reklama
Reklama

Komentarze