Reklama

Strona główna

Współpraca Włoch i Chin w badaniach nad lotami załogowymi

Fot. ASI
Fot. ASI

Włosi i Chińczycy planują wspólnie badać wpływ długotrwałych lotów kosmicznych na ciało człowieka. Naukowcy z obu państw będą wspólnie planować badania oraz dzielić się zdobytymi danymi. Możliwe są również wspólne publikacje.

Porozumienie dotyczące wspólnych badań nad załogowymi lotami kosmicznymi zostało zawarte w drugiej połowie lutego w Pekinie. Okazją do tego była oficjalna wizyta prezydenta Włoch Sergia Mattarelli w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej. Umowę podpisał w imieniu Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI) jej szef Roberto Battiston, zaś Chińską Agencję Kosmicznych Lotów Załogowych (China Manned Space Agency – CMSA) reprezentował prezes tej instytucji, Wang Zhaoyao.

Współpraca agencji kosmicznych obu państw będzie dotyczyła przyglądania się konsekwencjom długotrwałego przebywania w kosmosie dla zdrowia astronautów. Związane z tym eksperymenty mają mieć miejsce na chińskiej stacji kosmicznej (obecnie rolę taką pełni moduł Tiangong 2). Planowane badania dotyczą w szczególności biomedycyny i ludzkiej fizjologii, oraz związanych z tymi dziedzinami technologii.

Przestrzeń kosmiczna jest niczym nowy Jedwabny Szlak pozbawiony granic, gdzie współpraca międzynarodowa ma pierwszorzędne znaczenie (…). To porozumienie jest ważne dla całej europejskiej, jak i międzynarodowej społeczności naukowej w kwestii przygotowania przyszłych misji z zadaniem eksploracji Układu Słonecznego przez człowieka. Tylko wspólne dziedzictwo wiedzy może nam pozwolić zrobić krok dalej w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Roberto Battiston, szef ASI

Idea włosko-chińskiej kooperacji zakłada spotkania Wspólnego Komitetu Współpracy (Joint Cooperation Committee) przynajmniej raz do roku. Naukowcy z obu agencji kosmicznych będą wymieniać się pozyskiwanymi danymi, wspólnie przygotowywać publikacje i uczestniczyć w dwustonnych wymianach personelu.

Zawarte porozumienie pozwala Włochom utrzymać wypracowaną przy okazji programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozycję jednego z europejskich liderów w dziedzinie lotów załogowych. Chińczycy mają natomiast szansę dzięki realizacji wspólnego programu zdobyć doświadczenie i informacje potrzebne im do budowy przyszłej stacji kosmicznej Państwa Środka, opartej na module Tiangong 3.

Źródło: ASI

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!