Wyjątkowy zapis wideo z lądowania misji NASA Perseverance

23 lutego 2021, 14:53
25609_1-PIA24428-1200
Łazik Perseverance na krótko przed udanym lądowaniem na Marsie. Fot. NASA/JPL-Caltech [mars.nasa.gov]

W miarę mijania pierwszych dni od umieszczenia na Marsie najnowszego robotycznego łazika NASA, wartkim strumieniem zaczęły napływać kolejne, coraz bardziej szczegółowe i robiące wrażenie materiały dokumentujące przebieg misji. Wśród nich znalazły się wysokiej rozdzielczości fotografie (w tym pełna panorama), a nawet nagranie audio z mikrofonu zamontowanego na łaziku Perseverance. Główne zainteresowanie przykuł jednak długo wyczekiwany zapis wideo, przedstawiający historyczny moment podchodzenia do lądowania oraz bezpieczne osadzenie łazika na Czerwonej Planecie.

Pierwsza prezentacja wyjątkowego nagrania z umieszczenia misji Perseverance na Marsie nastąpiła 22 lutego br. w trakcie specjalnej konferencji medialnej NASA. Materiał następnie upubliczniono m.in. za pośrednictwem oficjalnych agencyjnych kanałów social media. Zapis wideo z misji Perseverance wzbudził duże zainteresowanie na serwisie YouTube, gdzie w ciągu zaledwie 17 godzin dostępności obejrzało go ponad 5,5 miliona użytkowników tej platformy.

Kilkuminutowe nagranie rozpoczyna się momentem rozłożenia spadochronu hamującego na wysokości nieco poniżej 11 km nad powierzchnią Marsa. Dalej śledzić można procedurę separacji osłony termicznej i jej opadanie, dzięki kamerze wycelowanej w miejsce spodziewanego lądowania. Finalnie pokazano także (z różnych perspektyw) moment na chwilę przed zetknięciem z powierzchnią Marsa, pokazując przy tym aktywną pracę modułu zrzutowego opuszczającego bezpiecznie łazik Perseverance na marsjański grunt.

Zarządzający misją zespół NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory) przy różnych okazjach dawał do zrozumienia, że nie ma pewności, czy sprzęt rejestrujący lądowanie zadziała jak należy w trakcie trudnej i wymagającej operacji lądowania. Pomyślnie jednak, system spisał się na tyle dobrze, że uzyskano dobrej jakości obraz wideo zarówno z pokładu systemu zrzutowego, jak i samego łazika.

Oprócz przekazu wideo, na konferencji NASA w poniedziałek 22 lutego zaprezentowano też nowe szczegółowe fotografie oraz wykonane na Marsie nagranie audio. Jak poinformowano, w czasie lądowania mikrofon znajdujący się na łaziku nie zebrał dźwięku nadającego się do odsłuchania. Właściwe nagranie wykonano dopiero na powierzchni Czerwonej Planety.

Spośród zaprezentowanych zdjęć wiele miejsce poświęcono panoramicznemu zobrazowaniu wysokiej rozdzielczości wykonanemu z pokładu łazika Perseverance po znalezieniu się na powierzchni i skalibrowaniu aparatury.

Wystrzelony w lipcu zeszłego roku łazik Perseverance dotarł na Marsa w czwartek 18 lutego. Miękkie lądowanie na Marsie zapewniło połączenie spadochronu hamującego ze specjalną platformą zrzutową, zapewniającą niezbędne w rozrzedzonej marsjańskiej atmosferze aktywne wspomaganie lądowania. Jego działanie polegało na wykorzystaniu silników rakietowych do wykonania zawisu nad powierzchnią, aby z wysokości 21 m opuścić łazik na miejsce.

Misja Perseverance została umieszczona zgodnie z przeznaczeniem w rejonie krateru uderzeniowego Jezero, który ma średnicę 47,5 km. Według dotychczasowych ustaleń, na tym marsjańskim obszarze w odległej przeszłości mógł znajdować się zbiornik ciekłej wody. W pobliżu badanego miejsca zachowały się dobrze widoczne ślady kanałów, którymi mogła przepływać woda. NASA uznała ten rejon za miejsce właściwe do przeprowadzenia poszukiwań ewentualnych śladów życia.  

Kolejne ciekawe materiały z misji Perseverance mają być dostępne już niebawem. Obecnie trwają jeszcze procesy kalibracyjne oraz inspekcyjne dużej części systemów łazika - centrum kontroli misji sprawdza m.in. dane dotyczące pięciu z siedmiu instrumentów zainstalowanych na Perseverance i przygotowuje się do prowadzenia pierwszych obserwacji marsjańskiej pogody z pomocą urządzenia Mars Environmental Dynamics Analyzer.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
44
środa, 24 lutego 2021, 13:25

Dlaczego nie pokazali na żywo filmu z lądowania?

ciekawy
piątek, 26 lutego 2021, 14:22

Bo to fizycznie niemożliwe. Światło leci z marsa na ziemię 15 minut.

miks
czwartek, 11 marca 2021, 16:07

co najmniej 22 minuty.

DDR
środa, 24 lutego 2021, 12:35

Radziecki człowiek może tylko pomarzyć o takich osiągnięciach

AA
środa, 24 lutego 2021, 12:33

Super

Jan z Krakowa
wtorek, 23 lutego 2021, 21:07

Super. Bardzo się cieszę, to jest osiągnięcie, także świadczące o wysokim poziomie technologicznym i organizacyjnym USA.

Tweets Space24