Reklama

Strona główna

Wyzwania polskiego programu satelitarnego. Debata Space24

Fot. polsa.gov.pl
Fot. polsa.gov.pl

O szansach i wyzwaniach dla polskiego programu satelitarnego związanych z planami pozyskania satelity optoelektronicznego dual-use debatowali w środę uczestnicy panelu eksperckiego, zorganizowanego przez redakcję Space24 – serwisu należącego do Grupy Defence24.

Forum „Polski program satelitarny – cele, wyzwania, korzyści” stało się okazją do merytorycznej dyskusji pomiędzy stroną rządową a państwowymi i prywatnymi podmiotami sektora kosmicznego oraz środowiskiem eksperckim i naukowym na temat rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz wykorzystania przestrzeni kosmicznej szczególnie pod względem bezpieczeństwa Polski. Spotkanie odbyło się zgodnie z regułą "Chatham House" z uwagi na tematykę oraz merytoryczny poziom dyskusji. 

Punktem wyjścia forum była prezentacja raportu „Zarządzanie programami satelitów obserwacyjnych dual-use - zarys tematu” przygotowanego przez ekspertów z firmy doradczej EY, kancelarii prawnej SLS Seredyński Sandurski oraz portalu Space24.pl. Uczestnicy rozmawiali o wykorzystaniu potencjału polskiego sektora kosmicznego oraz o perspektywach współpracy z zagranicznym przemysłem i udziale polskich firm w budowie satelity optoelektronicznego, a także mikrosatelitów. Celem debaty było określenie zadań dla polskich satelitów z punktu widzenia potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa, jak również omówienie sposobów wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną.  Wszystkie wnioski i rekomendacje dotyczące dalszych działań nad polskim programem satelitarnym zostaną przedstawione w raporcie podsumowującym. 

Moderatorem panelu był Andrzej Hładij, redaktor prowadzący Space24.pl. W forum udział wzięli przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Polskiego Funduszu Rozwoju, Wojskowej Akademii Technicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przedstawiciele firm Thales Alenia Space Polska, Creotech Instruments S.A. i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Za prezentację raportu odpowiadali eksperci firmy doradczej EY, kancelarii prawnej SLS Seredyński Sandurski i Space24.  

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!