WZL1: ruszyła produkcja prototypowych podzespołów do rakiety testowej

3 marca 2021, 19:23
Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1, Marcin Nocuń
Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1, Marcin Nocuń prezentuje komponent korpusu rozwijanego systemu rakietowego. Fot. WZL1 [wzl1.mil.pl]

Wojskowe Zakłady lotnicze Nr 1, przy wsparciu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU), rozpoczęły produkcję prototypowych podzespołów do rozwijanej testowej rakiety. Urządzenie powstaje jako prekursor trójstopniowego suborbitalnego systemu do wynoszenia ładunków badawczych.

Inicjatywa, pozostająca w realizacji od 2020 roku, zakłada opracowanie i wykonanie polskiej trójstopniowej rakiety suborbitalnej wielokrotnego użytku, zdatnej do demonstracyjnego lotu na pogranicze przestrzeni kosmicznej - ponad linię Kármána (na wysokości 100 km nad Ziemią) z ładunkiem o masie 40 kg. We wdrożenie projektu zaangażowane jest konsorcjum, w skład którego wchodzą trzy podmioty: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. (WZL1) – w charakterze lidera, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej GAMRAT S.A. (ZPS „GAMRAT”).

Część podzespołów do powstającej właśnie testowej wersji rakiety została już wykonana - z kompozytów i lekkich stopów metali. Są to elementy precyzyjnego układu sterowania oraz silnika rakiety, które obecnie przechodzą stanowiskowe próby laboratoryjne.

Czytaj też: Rozwój Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. – dobre perspektywy na przyszłość

Jednocześnie powiadomiono o trwaniu produkcji pozostałych części, które mają umożliwić bezpieczny start i wykonanie misji rakiet testowych. Równolegle w Zakładzie Produkcji Specjalnej „Gamrat” realizowane mają być prace w ramach badań przemysłowych. Jeszcze w lutym br. do WITU miały zostać przekazane części do dalszych testów laboratoryjnych. Próby poligonowe rakiety zadeklarowano z kolei do przeprowadzenia jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku.

image
Ilustracja: WZL1 [wzl1.mil.pl]

Przez ostatnie lata wraz z całą załogą wspólnie zdobyliśmy ugruntowaną pozycję na rynku, zwiększając jednocześnie zyski firmy. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu liczby inwestycji, które wpłynęły bezpośrednio na możliwość partycypacji Zakładów w wielu projektach, od tych najistotniejszych dla nas, związanych z bezpieczeństwem narodowym po te, które wpływają na wzmocnienie roli WZL1 w procesie kształtowania nowych technologii w obszarach badawczo-rozwojowych. Kluczowym przedsięwzięciem w tym obszarze jest budowa suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych. Obecnie trwają zaawansowane prace nad elementami systemu, które tworząc gotowy produkt przejdą niebawem testy na terenie jednego z poligonów.

Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1

Jak podkreślają przedstawiciele WZL1, "opracowane procesy technologiczne i algorytmy sterowania rakietą stanowić będą krok milowy w budowie systemów nośnych w Polsce". Zgodnie z zapewnieniami, mają one uzupełnić lukę na rynku, udostępniając nisko kosztową rakietę nośną podmiotom, które do tej pory nie miały możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach (w warunkach mikrograwitacji).

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka "Technologie Kosmiczne".

Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
gegroza
piątek, 5 marca 2021, 13:52

Oby to się skończyło komercyjnie. Powodzenia !

Żenada i miernota
piątek, 5 marca 2021, 02:32

Stosiedemdziesiątepiąte polskie podejście do rakiet suborbitalnych. Ani jedno nie uwieńczone sukcesem komercyjnym. Ani jednego podejścia do rakiet bojowych o zasięgu większym niż 40 km. Przed chwilą trafiłem na artykuł z 2014 roku jak to nasz przemysł (Siemianowice) miał zbudować nowy KTO, zupełnie inny niz Rosiek. Miał być gotowy w 2019 roku.

faktycznie żenada
piątek, 12 marca 2021, 16:22

Pokaż swoje osiągnięcia....

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 15:08

A za to podziękuj ZSRS który skasował program Meteor bo prace nad rakietami były w UW zabronione. Meteor 4 miał osiagac 120km

abc
piątek, 5 marca 2021, 14:39

niestety nie mieliśmy możliwości by po II WW skorzystać z wiedzy niemieckich naukowców, tak jak skorzystały niektóre kraje

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 15:08

Ci niemieccy naukowcy korzystali m.innymi z wiedzy Roberta Goddarda, co sam von Braun przyznawał.

dd
czwartek, 4 marca 2021, 22:56

Super wiadomość ! mam nadzieję że ten aerodynamiczny układ sterowania nie będzie służył do sterowania na wysokości 100km :) Powodzenia

bigos
czwartek, 4 marca 2021, 21:57

Źródło z WZL na poważnie podaje "nisko kosztową rakietę nośną podmiotom, które do tej pory nie miały możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach (w warunkach mikrograwitacji)". Warto sprostować że wysokość nawet 100 km nie daje mikrograwitacji. Chyba że lotem balistycznym. Po drugie wydając ogromne pieniądze podatnika na skądinąd ambitny program, warto byłoby wspomnieć o zamówieniach z podmiotów czekających na badania w warunkach mikrograwitacji, o szacunkowych kosztach i zyskach z "luki rynkowej" jaką mamy zamiar zapełnić.

Alek
czwartek, 4 marca 2021, 19:46

Czekamy na rakiety ziemia-ziemia o zasięgu minimum 300km... oczywiście polskiej produkcji rakiety.

Tweets Space24