Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Zalążek inteligentnego skafandra? Astroskin przejdzie testy na orbicie

  • Ilustracja: Canadian Space Agency / asc-csa.gc.ca

Interesująco zapowiada się pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kanadyjskiego astronauty, Davida Saint-Jaques’a, który ma dołączyć do załogi ISS w 2018 roku. Kanadyjska Agencja Kosmiczna zadecydowała o skorzystaniu z tej okazji do przetestowania w warunkach orbitalnych nowego wynalazku, będącego w swoim zamyśle zalążkiem przyszłych inteligentnych skafandrów kosmicznych.

Kanadyjska aprobata dla technologii kryjącej się pod nazwą Astroskin została już formalnie potwierdzona podpisaniem wartego 2,4 miliona USD kontraktu na wdrożenie i przetestowanie prototypowej wersji produktu. Autor projektu, firma Carré Technologies, przedstawia swój wynalazek jako inteligentny uniform, wyposażony w szeroki zasób czujników monitorujących parametry życiowe noszącego, z możliwością zdalnego ich kontrolowania na dużych odległościach. Umowa z Kanadyjską Agencją Kosmiczną zakłada przetestowanie inteligentnego ubioru w warunkach orbitalnych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trakcie misji, którą przewidziano na lata 2018-2019. Uniform znajdzie się najprawdopodobniej na wyposażeniu kanadyjskiego astronauty, Davida Saint-Jaques’a, który będzie miał za zadanie korzystać z niego w trakcie swojego zaplanowanego - blisko półrocznego - pobytu na ISS.

Założeniem projektu Astroskin jest stworzenie systemu bio-monitoringu dostosowanego do potrzeb ciągłego i niekrępującego wykorzystywania w trudnych warunkach środowiskowych. Czujniki zintegrowane z uniformem pozwalają na pomiary: ciśnienia krwi, temperatury ciała, poziomu aktywności mięśni, poziomu tlenu we krwi, funkcji i pracy serca oraz funkcji oddechowych. W przyszłości do tego zestawu mają dołączyć również kolejne sensory, monitorujące zwłaszcza pracę mózgu i przebieg snu.

Integralną częścią całego systemu ma być innowacyjny układ łączności i oprogramowanie umożliwiające skuteczne zbieranie i porównywanie danych. Szczególnie istotna w tym aspekcie ma być zdolność przesyłania informacji na dużych dystansach i pomimo zmiennej orientacji przestrzennej, konieczna w sytuacji umieszczenia astronauty w pozaziemskim układzie odniesienia. Projekt rozwijany jest jednak również z myślą o masowym użytkowaniu komercyjnym na Ziemi, z zastosowaniem w obszarze codziennej i doraźnej obsługi medycznej, telemedycyny czy zastosowań sportowych. Urządzenie przechodziło już wymagające testy w warunkach arktycznych, a ich rezultaty uznano za zadowalające.

Reklama

Komentarze

    Reklama