”Zależy nam na tym, żeby Business Incubation Centre Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce powstało” - mówi w rozmowie ze Space24.pl Wojciech Drewczyński, dyrektor ds. innowacji Black Pearls VC i dodaje - „w takim Business Incubation Centre zespoły będą mogły otrzymać przez wiele miesięcy wsparcie, co znacznie ułatwia eksportowanie później tych rozwiązań za granicę.” Zdaniem W. Drewczyńskiego kluczowe dla powodzenia tej inicjatywy jest przygotowanie jednej, spójnej aplikacji do programu, która uwzględni mocne strony oraz dotychczasowe doświadczenia polskiego sektora kosmicznego.
"Zależy nam na tym, żeby Business Incubation Centre Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce powstało" - mówi w rozmowie ze Space24.pl Wojciech Drewczyński, dyrektor ds. innowacji funduszu Black Pearls VC. Zdaniem rozmówcy Space24.pl "jest to kolejny krok za pomocą, którego programy i start-upy budujące rozwiązania kosmiczne będą w stanie rozwijać wysokie technologie." Jak wyjaśnia przedstawiciel Black Pearls VC "w takim Business Incubation Centre zespoły będą mogły otrzymać przez wiele miesięcy wsparcie i to znacznie ułatwia eksportowanie później tych rozwiązań za granicę."
W opinii Wojciecha Drewczyńskiego "to czy takie centrum powstanie zależy tak naprawdę od tego czy Polska będzie w stanie przygotować jedną, spójną aplikację do tego programu, która wykorzysta wszystkie mocne strony naszego kraju i te doświadczenia, które już zebraliśmy" i dodaje, że niezależnie od tego czy polski BIC ma być ukierunkowany na downstream albo upstream "ważne jest to byśmy mówili jednym głosem i wykorzystali te mocne strony, które posiadamy, wtedy na pewno taka instytucja w naszym kraju się pojawi i będziemy mogli wszyscy z tego skorzystać."
Business Incubation Centre (BIC) to inicjatywa Europejskiej Agencji Kosmicznej, która ma pomagać innowacyjnym przedsiębiorcom w stosowaniu technologii kosmicznych do tworzenia produktów i aplikacji mogących mieć zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu, nauki lub do celów komercyjnych. Do chwili obecnej z pomocy BIC, które zapewniają przez wiele miesięcy wsparcie techniczne i biznesowe skorzystało 130 europejskich firm i ponad 400 start-upów. Ostatnie z 13 dotąd otwartych centrów powstało w czeskiej Pradze. Jak podaje ESA kolejne mają zostać utworzone w Irlandii, Austrii i Szwajcarii. Wśród możliwych lokalizacji BIC w Polsce wymienia się m.in. Gdańsk i Rzeszów.