Reklama

KOSMONAUTYKA

Załoga wróciła z ISS. Rekord amerykańskiego astronauty

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Na stepach Kazachstanu wylądowała w środę kapsuła Sojuz TMA-20M z trzema członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało centrum lotów kosmicznych pod Moskwą. Astronauta Jeff Williams pobił przy tym amerykański rekord długości pobytu na stacji. W sumie spędził on na orbicie 534 dni w czasie czterech misji.

Na Ziemię powróciło bezpiecznie dwóch rosyjskich kosmonautów, Aleksiej Owczinin i Oleg Skripoczka, oraz amerykański astronauta, Jeff Williams, który był dowódcą zespołu Expedition 48. Spędził on na ISS 172 dni podczas ostatniej misji, a w sumie w czasie czterech dotychczasowych pobytów w kosmosie, aż 534 dni. Tym samym ustanowił on rekord poprzednio należący do Scotta Kelly, który spędził na orbicie 522 dni. 

Jak informuje NASA astronauci, którzy wrócili na Ziemię brali udział w setkach eksperymentów z biologii, biotechnologii, fizyki i badań Ziemi. W czasie ich pobytu do stacji przybyło, aż pięć statków kosmicznych z zaopatrzeniem. 

Na ISS pozostali Amerykanka Kathleen Rubins, Japończyk Takuya Onishi i Rosjanin Anatolij Iwaniszyn. Będą oni odpowiedzialni za stację do czasu przybycia trzech nowych członków załogi stacji, astronautów Shane Kimbrough z NASA oraz Siergieja Ryżykowa i Andrieja Iwanowicza Borisienko z Roskosmosu. Ich start na orbitę przewidziany jest na 23 września z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. 

Czytaj też: NASA planuje prywatyzację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

PAP/AH

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!