Reklama

Polska

Zawody konstruktorów lotniczych w Kalifornii zdominowane przez polskie zespoły

Reprezentanci AGH za zawodach, od lewej: Szymon Byrtek, Sylwester Kurneta, Tomasz Frąk, Adrian Stępień, Łukasz Wojakowski. Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Reprezentanci AGH za zawodach, od lewej: Szymon Byrtek, Sylwester Kurneta, Tomasz Frąk, Adrian Stępień, Łukasz Wojakowski. Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Podczas prestiżowych zawodów konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West w Kalifornii bardzo dobre wyniki osiągnęły polskie zespoły, które zdominowały najtrudniejszą kategorię „Advanced”. Złoty medal w klasyfikacji generalnej otrzymał zespól Baccarat z Politechniki Warszawskiej, a brąz zespół AERO TEAM ILK AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który otrzymał jeszcze dwa medale w innych kategoriach. Na podium konkursu stanęły również inne zespoły z Politechniki Warszawskiej oraz drużyna z Politechniki Poznańskiej. Warto dodać, że modele oceniane były m.in. przez przedstawicieli NASA oraz największych światowych koncernów lotniczych, takich jak Boeing i Lockheed Martin.   

Podczas prestiżowych zawodów konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West, które odbywały się w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. w Van Nuy w Kalifornii bardzo dobre wyniki osiągneły polskie zespoły. Udało im się zdominować kategorię "Advanced", w której dwa medale, w tym złoty w klasyfikacji generalnej otrzymał zespól Baccarat z Politechniki Warszawskiej, Brąz przypadł drużynie Aero Team ILK AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, której przypadł także srebrny medal za raport techniczny oraz srebrny za najlepiej punktowany lot. Opiekunem Aero Team ILK AGH jest prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, Kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki, a wszyscy studenci, tworzący zespół, pochodzą właśnie z tego wydziału. 

W klasyfikacji generalnej w kategorii Micro zwyciężył team Skylark z Politechniki Warszawskiej, który zdobył także jeszcze dwa inne medale. Srebrny medal za prezentację ustną otrzymał także zespół AKL Aero Design Poznan z Politechniki Poznańskiej. Zespół Dragonfly z Politechniki Warszawskiej zwyciężył z kolei w klasyfikacji generalnej kategorii Regular, a studenci dostali również medale za prezentację oraz najwyżej punktowane loty.

Zespoły zbudowały na zawody zdalnie sterowane modele samolotu udźwigowego. Warto dodać, że modele samolotów oceniane były m.in. przez przedstawicieli amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz specjalistów z koncernów lotniczych, takich jak Boeing czy Lockheed Martin. 

Rywalizacja dzieliła się na trzy kategorie: Micro, Regular oraz Advanced. Na wynik końcowy zespołu składały się oceny za loty, raport techniczny oraz prezentację. W kategorii Advanced oceniany był również precyzyjny zrzut ładunku. Misja składała się kilku faz: startu, zrzutu ładunku do celu oraz lądowania. Samolot klasy Advanced, aby zdobyć maksymalną liczbę punktów podczas lotów, powinien więc udźwignąć jak najwięcej ładunku statycznego oraz ładunki dynamiczne (zrzucana masa).

Organizatorem kalifornijskich zawodów SAE Aero Design West jest Society of Automotive Engineering. W tym roku w konkursie startowało ok. 70 drużyn z całego świata, a na podium stanęły zespoły amerykańskie, kanadyjskie, meksykańskie, brytyjskie, tureckie i chińskie. 

Czytaj też: Polscy studenci na podium w zawodach NASA.

Reklama

Komentarze

    Reklama