Reklama

Polska

Zespół Politechniki Gdańskiej zbudował łazika marsjańskiego. Pojedzie na zawody do USA?

  • Fot. Politechnika Gdańska
    Fot. Politechnika Gdańska

Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali łazika marsjańskiego o nazwie Lem na cześć Stanisława Lema. Grupa Nex Robotics, która jest twórcą konstrukcji ma nadzieje na udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2016, które będą odbywać się w stanie Utah w USA w czerwcu br. 

Studenci Politechniki Gdańskiej zbudowali łazika marsjańskiego. Grupa Nex Robotics, która jest twórcą konstrukcji nazwała go Lem na cześć polskiego pisarza science fiction, filozof i futurologa Stanisława Lema. Sprzęt ma 70 cm szerokości i 30 cm wysokości powstał w ramach zajęć realizowanych na studiach stacjonarnych II stopnia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Jak zapewniają jego twórcy Lem ma być łazikiem inteligentnym zdolnym do samodzielnego poruszania się bez sterowania, a sprzęt ma służyć także jako platforma edukacyjna np. do projektowania algorytmów lub nowych modułów. W przyszłości studenci z Nex Robotics marzą o tym, by otworzyć firmę produkującą łaziki oraz moduły z zakresu robotyki, na potrzeby uczelni i innych placówek edukacyjnych. 

Jak informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Gdańska do zespołu Nex Robotics należą studenci i studentki wydziałów: Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Mechanicznego oraz Chemicznego, a także student filozofii Uniwersytetu Gdańskiego i gimnazjalista. Członkowie zespołu wykonują zadania programistyczne, elektroniczne bądź mechaniczne, zgodne ze swoimi specjalnościami. Obecnie jest to grupa około 20 osób. 

Zespół Nex Robotics, który jest twórcą konstrukcji ma nadzieję na udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2016, które będą odbywać się w stanie Utah w USA w czerwcu 2016 r. Wyniki kwalifikacji do tego konkursu będą znane do końca marca br. Obecnie do rywalizacji zgłosiły się 62 zespoły z 12 krajów, w tym 19 grup z USA, 11 z Indii i 10 z Polski. Oprócz Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej są to #next team z Politechniki Białostockiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej, Rover Team Uniwersytetu Warszawskiego, Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, Continuum z Uniwersytety Wrocławskiego. PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej i Integra z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama