Reklama

KOSMONAUTYKA

Ziemska emisja dwutlenku węgla pod okiem chińskiego satelity

Fot. english.gov.cn
Fot. english.gov.cn

Chińskie centrum lotów satelitarnych Jiuquan wysłało na orbitę okołoziemską nowy instrument pomiarowy zdolny do monitorowania zawartości dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze. Ładunek zawierający satelitę o nazwie TanSat wystrzelono na niską orbitę okołoziemską z użyciem rakiety nośnej Chang Zheng-2D. Operacja przebiegła udanie, kończąc blisko półroczny okres wyczekiwania na kilkukrotnie odkładany start misji.

Pomyślny start nowego chińskiego satelity pomiarowego TanSat przeprowadzono 21 grudnia br. na terenie centrum lotów satelitarnych Jiuquan w prowincji Gansu w północnej części Chin. Ładunek zawierający satelitę wystrzelono na niską orbitę okołoziemską z użyciem rakiety nośnej Chang Zheng-2D (pol. Długi Marsz-2D). Misja TanSat, zaplanowana jako pierwsza tego typu w chińskim programie kosmicznym, doszła ostatecznie do skutku po serii opóźnień zaistniałej pomiędzy czerwcem a grudniem 2016 roku.

Chiński projekt satelitarnego monitorowania ziemskiej emisji dwutlenku węgla został zapoczątkowany jeszcze w 2011 roku. Za budowę satelity TanSat odpowiedzialna była Chińska Akademia Nauk (Chinese Academy of Sciences, CAS). Instrument stworzono w oparciu o platformę konstrukcyjną dostarczoną przez Szanghajski Instytut Mikrosystemów i Technologii Informacyjnych (Shanghai Institute of Microsystems and Information Technology, SIMIT). Początkowo przewidywanym terminem startu misji był koniec 2015 roku, ostatecznie jednak prace konstrukcyjne i testy instrumentu zostały oficjalnie zakończone w kwietniu 2016 roku.

Głównym zadaniem ważącego 500 kg satelity TanSat będzie dostarczanie informacji niezbędnych do planowania chińskiej polityki ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Wśród podstawowych założeń projektu są również cele badawcze, a wśród nich ujawnienie faktycznego wpływu dwutlenku węgla na postępowanie zmian klimatycznych na Ziemi. Dane tego typu mogą się okazać wszechstronnie użyteczne, służąc specjalistom z szerokiego zakresu dziedzin, ze szczególnym uwzględnieniem oceanografii i meteorologii.

Czytaj też: Pekin umieścił na orbicie satelitę pogodowego. Posłuży do obserwacji Ziemi i Słońca

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!