PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Potentaci będą rywalizować o kontrakty w amerykańskim programie kosmicznym
Space X i United Launch Alliance (ULC) będą rywalizować ze sobą o prawo do wystrzelenia satelity. Jest to zgodne z planem sił powietrznych USA do przywrócenia konkurencji w wojskowym programie kosmicznym. Do tej pory Amerykanie byli zmuszeni do korzystania z usług ULC.
Space X i United Launch Alliance (ULC) będą rywalizować ze sobą po raz pierwszy o prawo do wystrzelenia ładunku na orbitę. Chodzi o satelitę systemu GPS III, którego rozmieszczenie na orbicie jest planowane na 2018 rok. Amerykańskie siły Powietrzne wysłały zapytanie ofertowe w tej sprawie 30 września br., a odpowiedź oczekiwana jest do 16 listopada br. Zwycięska firma otrzyma kontrakt w cenach stałych na planowane wyniesienie w kosmos nowej generacji satelity dla systemu Navstar Global Positioning System. Docelowo planowane jest rozmieszczenie 32 nowych satelitów systemu GPS III.
Przywrócenie konkurencji w wojskowym programie wynoszenia ładunków w kosmos jest zgodne z planami sił powietrznych. Do tej pory były one skazane, do korzystania z usług United Launch Alliance, spółki joint-venture Lockheed Martina i Boeinga, która zmonopolizowała ten rynek, od momentu jej powstania w 2006 roku. Dopuszczenie do kontraktów kolejnej firmy Space X stało się możliwe po tym jak jej rakieta Falcon 9 została certyfikowana przez siły powietrzne USA do wynoszenia wojskowych satelitów w maju br.
Wejście spółki Space X do rywalizacji w wojskowych kontraktach na wynoszenie satelitów ma zdaniem przedstawicieli sił powietrznych zapewnić odpowiedni balans pomiędzy sukcesem misji i potrzebami operacyjnymi, a kosztami. Mają one zostać ograniczone dzięki rywalizacji między ULC, a Space X.
(AH)