Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Systemy USA w Kosmosie narażone na ataki. "Konieczne dostosowanie strategii"

Fot. NASA
Fot. NASA

Amerykański instytut analityczny, Center for a New American Security (CNAS), wydał raport ostrzegający przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa USA wiązanymi z nasilaniem się międzynarodowej rywalizacji w przestrzeni kosmicznej. W analizie zwrócono uwagę na potrzebę lepszej ochrony instalacji i obiektów kosmicznych USA przed możliwymi atakami za strony państw dysponujących potencjałem niwelowania amerykańskiej przewagi w kosmosie. Zaliczono do tej grupy przede wszystkim Chiny i Rosję.

W treści analizy, zatytułowanej "Od azylu do pola bitwy: ramowe wytyczne dla amerykańskiej strategii odstraszania i obrony w przestrzeni kosmicznej" podkreślono rolę przestrzeni kosmicznej w budowaniu zdolności i dominacji międzynarodowej USA na wielu polach aktywności, zwłaszcza militarnej. Z drugiej strony przyznano jednak, że wypracowana przewaga w tej sferze "uśpiła" czujność i sprzyjała niekontrolowanemu uzależnianiu kondycji obronnej od sprawności rozwiązań opartych na technologiach kosmicznych. Skorzystali na tym potencjalni rywale USA (jak określono tutaj Chiny i Rosję), którzy zaczęli postrzegać tę zależność jako słabość amerykańskiego systemu bezpieczeństwa.

Nasilająca się rywalizacja międzynarodowa w przestrzeni kosmicznej wskazuje potrzebę wzmocnienia ochrony wrażliwych instalacji orbitalnych. Wiele z nich ma dziś kluczowe znaczenie dla działania podstawowych systemów telekomunikacji, nawigacji i dowodzenia. Co więcej, znacznemu rozszerzeniu uległo pole potencjalnie szkodliwych działań, które mogą być podejmowane w celu ich sparaliżowania. Zagrożenie dla satelitów stanowią już nie tylko specjalne pociski rakietowe klasy ASAT, ale również zakłócanie elektromagnetyczne i ataki teleinformatyczne. Wiele z tych metod nie generuje wysokich kosztów i trudności technologicznych, a ich efektywność nadal pozostaje wysoka, co sprzyja ich szybkiemu rozpowszechnianiu i udoskonalaniu.

W konkluzji do analizy CNAS podniesiono postulat o podjęcie zwiększonych wysiłków na rzecz dostosowania strategii bezpieczeństwa do obecnego wymiaru zagrożeń w przestrzeni kosmicznej. Wskazano przy tym, że kosmos staje się po prostu kolejnym obszarem międzynarodowych zmagań, podobnie jak przestrzenie lądowa, morska, powietrzna i cybernetyczna. I jak w przypadku każdej innej, Stany Zjednoczone są zmuszone przyjąć, że funkcjonowanie w niej odbywa się na zasadach rywalizacji i walki o prawo do dostępu, aniżeli swobodnego i nieusankcjonowanego działania.

W najbliższym czasie oczekiwana jest oficjalna odpowiedź Pentagonu na opublikowane zalecenia CNAS. Na chwilę obecną rozważa się zmniejszenie zależności operacyjnej od systemu nawigacji satelitarnej GPS i zastosowanie alternatywnych metod orientacji w przestrzeni. Do tej pory nie potwierdzono, czy będzie to miało bezpośredni wpływ na planowanie prac nad kolejnymi generacjami satelitów GPS.

(MK)

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama