KOSMONAUTYKA
"3 w 1 w Chinach". Nowy kosmodrom, rakieta i kapsuła załogowa
W Chinach dokonano uroczystego otwarcia czwartego już kosmodromu, który usytuowany jest niedaleko miasta Wenchang na wyspie Hajnan. Położenie ośrodka kosmicznego na południu kraju, blisko równika będzie stanowić znaczący atut w perspektywie rozwoju chińskiego programu podboju Księżyca i Marsa związanego z wynoszeniem ciężkich ładunków na orbitę Ziemi. Przy okazji uruchomienia nowego kosmodromu Chiny po raz pierwszy przetestowały też nową rakietę nośną Długi Marsz 7.
Czwarty kosmodrom ChRL
Centrum Startowe Satelitów Wenchang (WSLC) będzie już czwartym tego typu ośrodkiem na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, a położenie w pobliżu równika, na 19 równoleżniku północnym będzie dużym ułatwieniem w wystrzeliwaniu ciężkich ładunków na orbitę oraz transporcie drogą morską wielkogabarytowych elementów nośnych rakiet .
Budowa kolejnego kosmodromu wpisuje się w zaawansowany chiński program podboju kosmosu. Dla przykładu już na jesień br. zapowiedziano wystrzelenie modułu laboratorium kosmicznego Tiangong-2 (pol. niebiański pałac) za pomocą rakiety nośnej Chang Zheng 2F/T. Moduł orbitalny przeznaczony będzie do eksperymentów na orbicie z udziałem załogowego statku kosmicznego Shenzhou 11 oraz towarowego Tianzhou. Będzie to kolejny etap prac nad chińską stacją orbitalną Tiangong której umieszczenie w przestrzeni kosmicznej zaplanowano na 2022 r., a włączenie do pełnego użytku dwa lata później natomiast główny moduł stacji Tianhe-1 (pol. niebiańska harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos już w 2018 roku.
Czytaj też: Chińczycy ujawniają projekt załogowej stacji orbitalnej
Również bardzo ambitnym celem wyznaczonym przez chińskie władze jest lądowanie na Księżycu misji załogowej w 2024 r. Do tej pory zrealizowano kilka etapów misji bezzałogowego badania powierzchni Srebrnego Globu na pomocą sond Chang'e 1-5
W poszukiwaniu Helu-3
Co należy podkreślić chińskie działania związane z Księżycem mają czysto praktyczne motywacje związane z planem pozyskania czystego paliwa jądrowego izotopu Helu-3 który na Ziemi występuje niezwykle rzadko bo stanowi zaledwie około 0,000137% składu helu naturalnego .
Z danych przekazanych przez sondy Chang'e wynika ze Srebrny Glob ma zasoby co najmniej 5 milionów ton Helu-3 ,który może mieć zastosowanie w przyszłych reaktorach termojądrowych w ramach reakcji fuzji aneutronowej czyli bez szkodliwego promieniowania oraz bez konieczności konwersji energii termicznej na elektryczną za pomocą turbin parowych. Sprawność takiego rozwiązania ocenia się przy tym na ok 70%. Szacuje się przy tym, że zaledwie 40 ton tego izotopu wystarczy do wytworzenia energii elektrycznej dla całych Stanów Zjednoczonych przez rok.
Ponadto zapowiedziano wysłanie bezzałogowej misji na Marsa już w 2021 r. i będzie to już druga próba dotarcia Chińskiej Agencji Kosmicznej do Czerwonej Planety.
Test nowej rakiety i kapsuły załogowej
Centrum Startowe Satelitów Wenchang zajmuje powierzchnią ok. 20 km² i wyposażone jest w dwa stanowiska startowe, po jednym przeznaczonym dla rakiet średniej wielkości Długi Marsz 7 (chin. Chang Zheng 7) i jednym dla ciężkich Długi Marsz 5.
Otwarcie nowego kosmodromu uświetnił także start nowej rakiety nośnej Długi Marsz 7. System ma w przyszłości znaleźć zastosowanie w chińskich misjach kosmicznych zarówno tych bezzałogowych, jak i załogowych. Rakieta będzie mogła służyć do wynoszenia m.in. statków załogowych Shenzhou oraz pojazdów dostawczych Tianzhou, które będą używane w programie budowy chińskiej stacji orbitalnej. Długi Marsz 7 znajdzie się pod względem udźwigu po środku stawki w klasyfikacji chińskich systemów nośnych, a w przyszłości ma to być najczęściej używana rakieta w Państwie Środka.
Misja zakończyła się pełnym sukcesem. Jak informują chińskie media na orbitę trafił prototyp nowej kapsuły załogowej, która może być wykorzystywana w przyszłych misjach na Księżyc i Marsa. W dniu 26 czerwca br. wróciła ona na Ziemię lądując na pustyni w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej na północy Chin. Dodatkowym ładunkiem wyniesionym przez rakietę Długi Marsz 7 było kilka małych satelitów badawczych.
Czytaj też: Chiny: przygotowania do startu nowej rakiety nośnej
Piotr Boroń/Andrzej Hładij