Reklama

Technologie wojskowe

Glonass przejdzie pod kontrolę Ministerstwa Obrony

  • Artystyczna wizja obiektu 2016 WF9, gdzieś w pobliżu orbity Jowisza. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech
    Artystyczna wizja obiektu 2016 WF9, gdzieś w pobliżu orbity Jowisza. Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. Podstawowe problemy związane z planowanym transferem miały już zostać rozwiązane. 

Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca 2016 roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. W chwili obecnej system składa się z 28 satelitów spośród, których 23 są operacyjne, a także z rozbudowanej sieci stacji naziemnych rozmieszczonych m.in. w Moskwie (Centrum Kontroli Naziemnej), Petersburgu, Jenisejsku, Komsomolsku nad Amurem i w Brasílii w Brazylii.

Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, który ma zostać rozmieszczony na orbicie ok. 2018 roku i Glonass-KM, który powinien być gotowy w połowie przyszłej dekady. Moskwa planuje również znaczne zwiększenie dokładności rodzimego systemu nawigacji satelitarnej. W 2020 roku ma ona wynosić 0,6 metra wobec 2,6 metra obecnie. Według danych podanych pod koniec 2015 roku przez wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za przemysł obronny i kosmiczny Dmitrija Rogozina, obecnie na świecie ma być 2,6 mld urządzeń zdolnych do odbioru sygnału z rosyjskiego systemu geopozycjonowania. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską. 

Reklama

Komentarze

    Reklama