Jak podaje agencja TASS, w czasie wywiadu udzielonego kanałowi telewizyjnemu Rossija 24 zastępca dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, gen. Wiktor Gumjonny poinformował, że "spodziewa się, że pierwsze zestawy S-500 trafią do jednostek w najbliższej przyszłości". Trwają obecnie testy pierwszych egzemplarzy przedseryjnych, prace B+R są na ostatnich etapach.
Podobne próby ma także przechodzić system S-350 Witjaź, mający zastąpić zestawy S-300PS. W tym przypadku próby, włącznie z odpaleniami pocisków potwierdziły już założenia taktyczno-techniczne.
Informacja o rychłym wejściu systemu S-500 na uzbrojenie wojsk Rosji potwierdził też wcześniej dowódca Sił Powietrznych i Kosmicznych, gen. Wiktor Bondarjew. Jego zdaniem broń ta trafi na wyposażenie jednostek jeszcze w tym roku.
Większość informacji na temat S-500 nie ma potwierdzenia, wiadomo jednak, że ma być to system zdolny do przechwytywania i niszczenia pocisków międzykontynentalnych, pocisków manewrujących zdolnych do osiągania prędkości naddźwiękowej oraz samolotów, łącznie z maszynami kontroli powietrznej oraz przeznaczonymi do walki radioelektronicznej. Rosjanie podają, że zasięg skutecznego ognia do pocisków międzykontynentalnych ma wynosić ok. 600 km, natomiast w przypadku samolotów ma wynosić ok. 400 km.
Broń rozwijana jest i ma być produkowana przez koncern Ałmaz-Antej. Początkowo system miał trafić do służby w 2012 r., następnie datę tę przesunięto na 2014 r. Pierwsze założenia mówiły o wyposażeniu w te zestawy dziesięciu batalionów obrony powietrznej.
Czytaj też: Rosja: S-350 Witjaź trafią do uzbrojenia w 2016 r.
S-350 Witjaź ujawniono w 2013 r., jego producentem ma być również koncern Ałmaz-Antej. Podczas salonu MAKS 2013 pokazano dwie wersje tego uzbrojenia. S-350 ma trafić na wyposażenie oddziałów Federacji Rosyjskiej, natomiast na eksport przeznaczono wersję oznaczoną jako S-350E. S-350E Witjaź jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych, jego zasięg ma wynosić do 120 km.
Wyrzutnie o 12 prowadnicach są zainstalowane na podwoziu ciężarówki BAZ-6909 8x8. Bateria składa się z trzech takich wyrzutni, stanowiska dowodzenia z szerokopasmowym radarem i pojazdu ładowniczego. Bateria dysponuje zapasem 48 pocisków. Mogą to być naprowadzane termicznie rakiety 9M100, lub posiadające aktywny system radarowy pociski 9M96M i 9M96M2 (te ostatnie mają zasięg do 120 km).
Czytaj też: Rosja testuje broń antysatelitarną