Polska
Kosmiczny hackathon #ActInSpace w Krakowie i Warszawie
W dniach 20-21 maja br. w Krakowie i Warszawie się hackathon technologii kosmicznych #ActInSpace. Podczas wydarzenia studenci i inżynierowie mają rywalizować z uczestnikami tego samego wydarzenia w 27 miastach Europy. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Europejska Agencja Kosmiczna i Francuska Agencja Kosmiczna.
#ActInSpace to hackathon technologii kosmicznych w Polsce, który w Krakowie organizowany jest przez Krakowski Park Technologiczny, Politechnikę Krakowską i firmę Tech2Market. Konkurs w ramach polskiej edycji odbędzie się w dniach 20-21 maja 2016 roku. W Krakowie w Krakowskim Parku Technologicznym przy ul. Podole 60, a w Warszawie w Centrum Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej na ul. Rektorskiej 4. Organizatorem #ActInSpace w Warszawie jest firma Kapitech i Wydział Geodezii i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Najlepsi uczestnicy zmierzą się następnie w finale narodowym, a później w finale międzynarodowym #ActInSpace, który jest przewidziany w dniu 29 czerwca br. podczas Toulouse Space Show we Francji.
W ramach wydarzenia najlepsi studenci i inżynierowie mają rywalizować z uczestnikami tego samego wydarzenia w 27 miastach Europy. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Francuska Agencja Kosmiczna (CNES). Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna POLSA i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Jak mówił Jarosław Chojnacki z Krakowskiego Parku Technologicznego podczas konferencji Space InfoDay 2016: "Główną ideą tego hackathonu jest to, aby wdrożyć technologie zaproponowane przez ESA na grunt ziemski. Pod hasłem "From Space to Earth" wdrażamy technologię", a także: "Naszym celem jest też to by zespół, który zrealizuje taki projekt i uda mu się wejść do finału przekuł ten pomysł w realny biznes, realny start-up, którym będziemy mogli się pochwalić i będziemy mogli go wspierać."
Hackathon to 24h ciągłego projektowania i prototypowania produktów, rozwiązań, biznesów. Uczestnicy będą projektowali produkty transferując technologię „From Space to Earth”. Wyzwania projektowe i opisy technologii przygotowały wspólnie ESA i CNES. Jak zapowiadają organizatorzy jedną z nagród będzie lot na pokładzie samolotu Airbus A310 Zero-G w Tuluzie. Maszyna przystosowana jest do wykonywania lotów parabolicznych podczas, których możliwa jest symulacja stanu nieważkości.
Więcej na temat hackathonu w Krakowie można się dowiedzieć na stronie internetowej wydarzenia. Rejestracja uczestników na wszystkie edycje hackathonu jest z kolei dostępna na stronie actinspace.org.