Nawigacja
Kolejne satelity Galileo osiągnęły zdolność operacyjną
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że dwa kolejne satelity programu Galileo osiągnęły zdolność operacyjną i zostały oficjalnie włączone do europejskiego systemu nawigacyjnego. Chodzi o instrumenty nr. 11 i 12, które trafiły na orbitę w grudniu 2015 roku.
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że dwa kolejne satelity programu Galileo osiągnęły zdolność operacyjną i zostały oficjalnie włączone do systemu. Są to instrumenty nr. 11 i 12, które trafiły na orbitę w grudniu 2015 roku na pokładzie rakiety nośnej Sojuz-STB. Oprzyrządowanie satelitów przeszło wszystkie etapy testów koordynowanych przez centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej w belgijskiej miejscowości Redu, które dysponuje anteną o średnicy 20 metrów pozwalającą na bardzo dokładne analizowanie sygnałów satelitarnych. Próby były konieczne przed włączeniem nowych satelitów do konstelacji, a najważniejszą ich częścią była synchronizacja zegarów atomowych z segmentem naziemnym systemu.
Galileo ma być europejskim konkurentem amerykańskiego GPS i rosyjskiego systemu GLONASS. W odróżnieniu od nich pozostanie jednak systemem kontrolowanym przez agencje cywilne: Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej i Europejską Agencję Kosmiczną. Obecnie na orbicie znajduję się już 12 satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego, a przełomowy dla programu był rok 2015, kiedy to liczba satelitów została podwojona. Na orbitę trafiło wtedy sześć satelitów: po dwa w marcu, wrześniu i grudniu. Na koniec 2016 roku ma już ich być 18. Starty zaplanowane są na 24 maja, kiedy to rakieta Sojuz-STB ma wynieść 2 satelity oraz na październik, gdy zaplanowano start Ariane 5ES z czterema europejskimi instrumentami nawigacyjnymi. Docelowo, do 2020 roku w kosmosie ma znaleźć się 30 satelitów, które mają zapewnić większą dokładność pomiaru niż GPS. Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła już prace nad drugą generacją systemu, która ma zostać rozmieszczona na orbicie w latach 2022-2030.
Czytaj też: Program Galileo przyśpiesza. Dwa satelity w Gujanie Francuskiej