Reklama

KOSMONAUTYKA

Rakieta SpaceX odzyskana po udanej misji zaopatrzeniowej

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą towarową Dragon - misja CRS6. Fot. SpaceX / spacex.com
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą towarową Dragon - misja CRS6. Fot. SpaceX / spacex.com

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała dziewiąta w kolejności misja zaopatrzeniowa rakiety Falcon 9 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pojazd firmy SpaceX z powodzeniem wyniósł na orbitę kapsułę towarową Dragon, po czym dokonał udanego przyziemienia na stałym lądzie. Po czerwcowym nieudanym podejściu do czwartego lądowania segmentu rakiety na barce morskiej, był to drugi przypadek pomyślnego osadzenia Falcona 9 na stacjonarnym lądowisku.

Kolejna udana misja z użyciem rakiety Falcon 9 Full Thrust wystartowała 18 lipca br. o 00:45 czasu wschodniego (EST) z Przylądka Canaveral na Florydzie. Podczas jej trwania pomyślnie wyniesiono na orbitę kapsułę zaopatrzeniową Dragon dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Powodzeniem zakończyło się również lądowanie pierwszego segmentu rakiety SpaceX, który bez przeszkód osiadł na wyznaczonym stanowisku na stałym lądzie. Był to tym samym drugi przypadek udanego przyziemienia Falcona 9 na stacjonarnej platformie, po czerwcowym niepowodzeniu przy próbie czwartego lądowania rakiety na barce morskiej.

Szerzej: Kolejna misja rakiety SpaceX. Pierwszy stopień rozbity

Bieżący start rakiety i kapsuły towarowej SpaceX to dziewiąta w kolejności misja zaopatrzeniowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną realizowana przez firmę Elona Muska na zlecenie NASA. W kontrakcie przewidziano ogółem wykonanie 20 odrębnych startów tego typu w ramach pakietu komercyjnej obsługi zaopatrzeniowej (Commercial Resupply Services, CRS). Umowa, obejmująca pierwotnie 12 osobnych lotów na ISS z zastosowaniem kapsuł Dragon, była kilkukrotnie rozszerzana i ma obecnie obowiązywać do 2019 roku. SpaceX jest ponadto jedną z trzech firm wytypowanych do realizacji zamówienia NASA w pakiecie CRS-2, który pozwoli na realizację dostaw wyznaczonych na kolejne lata.

Szerzej: SpaceX z kontraktem na misje zaopatrzeniowe do ISS

Kapsuła Dragon zdolna jest do przenoszenia 2,257 kilogramów ładunku, głównie sprzętu badawczego, zapasów i niezbędnych narzędzi. Egzemplarz wyniesiony w kosmos w trakcie bieżącej misji ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w dniu 20 lipca br. Zostanie wówczas przechwycony przez załogę stacji z użyciem specjalnego zrobotyzowanego chwytaka. Kapsuła pozostanie przy stacji kosmicznej przez około pięć tygodni, po czym powróci na Ziemię i zostanie zwodowana na Oceanie Spokojnym u wybrzeży półwyspu Baja California.

Poprzednie udane lądowanie rakiety Falcon 9 na stałym lądzie miało miejsce w grudniu 2015 roku. Był to zarazem pierwszy przypadek lądowania głównego segmentu zużytej rakiety kosmicznej w historii. SpaceX przeznaczył odzyskany wówczas egzemplarz na cele ekspozycyjne – ma on być udostępniony oglądającym przed siedzibą główną firmy SpaceX w Hawthorne, w stanie Kalifornia.

Szerzej: Rewolucyjne lądowanie rakiety Falcon 9

Reklama
Reklama

Komentarze