Reklama

SATELITY

Pierwsze efekty pracy nowego meteosatelity NASA. „Niespotykana precyzja”

  • Zdjęcie zachodniej półkuli Ziemi wykonane przez satelitę GOES-16. Fot. NASA/NOAA - nasa.gov
    Zdjęcie zachodniej półkuli Ziemi wykonane przez satelitę GOES-16. Fot. NASA/NOAA - nasa.gov

Amerykański satelita pogodowy nowej generacji serii GOES dostarczył długo wyczekiwane pierwsze wyniki swojej aktywności. Umieszczony na orbicie w listopadzie 2016 roku instrument obserwacji meteorologicznych spisuje się jak dotąd bez zarzutu, dając od niedawna okazję do podziwiania szczególnej jakości zobrazowań powierzchni Ziemi. Jego działanie pozwoli na wykonywanie niedostępnych dotąd pomiarów atmosferycznych i precyzyjnych prognoz pogodowych.

Wyczekiwane przez specjalistów na całym świecie zobrazowania z nowego amerykańskiego satelity meteorologicznego GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) zostały opublikowane 23 stycznia br., blisko dwa miesiące po wystrzeleniu obiektu na orbitę. Fotografie przedstawiające powierzchnię Błękitnej Planety i wycinki przestrzeni okołoziemskiej zrobiły na odbiorcach duże wrażenie swoją wysoką rozdzielczością i ilością przedstawianych detali. Przesłana próbka zobrazowań potwierdza potencjał urządzenia w zakresie realizacji najbardziej uszczegółowionych pomiarów atmosferycznych do tworzenia specjalistycznych prognoz meteorologicznych.

Fot. NASA/NOAA - nasa.gov

Satelita pogodowy funkcjonujący aktualnie pod nazwą GOES-16 (wcześniej znany jako GOES-R) jest pierwszym z planowanej linii pojazdów następnej generacji. Jego przeznaczeniem jest dokonywanie obserwacji z poziomu orbity geosynchronicznej na użytek prognozowania zjawisk zachodzących w atmosferze ziemskiej - zarówno z uwzględnieniem wewnętrznej cyrkulacji mas powietrza, jak i wpływu pogody kosmicznej. Wśród głównych zadań satelity jest prowadzenia szczegółowych pomiarów atmosferycznych użytecznych przy prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym burz i huraganów. Docelowo GOES-16 będzie prowadził monitoring zachodniej półkuli Ziemi, z możliwością dostarczania zobrazowań całego przypisanego obszaru planety w odstępach co najmniej 15 minut.

Czytaj też: Amerykański satelita pogodowy nowej generacji na orbicie

GOES-13 vs GOES-16
Porównanie możliwości poprzedniej i obecnej generacji satelitów GOES. Fot. NASA/NOAA - nesdis.noaa.gov

GOES-16 jest częścią systemu obserwacji pogodowych zarządzanego wspólnie przez NASA oraz Amerykańską Narodowa Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). Satelita został wyprodukowany na zamówienie narodowych agencji przez amerykański koncern Lockheed Martin. Zgodnie z aktualnymi planami pozostanie w służbie co najmniej do końca 2030 roku.

Czytaj też: Najnowszy satelita pogodowy pomoże omijać turbulencje

Reklama

Komentarze

    Reklama