Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Airbus inwestuje w niemiecką fabrykę satelitów

Fot. Airbus Defence and Space GmbH
Fot. Airbus Defence and Space GmbH

Airbus rozbudowuje swoje niemieckie zakłady produkcyjne w Friedrichshafen, w których tworzone są satelity. Inwestycja będzie kosztowała 43 miliony euro i pozwoli na stworzenie nowego Zintegrowanego Centrum Technologicznego.

Airbus Defence and Space przygotowuje swoje zakłady w niemieckim Friedrichshafen na przyszłe projekty, budując nowe Zintegrowane Centrum Technologiczne (Integrated Technology Centre, ITC). W czteropiętrowym, podpiwniczonym budynku o powierzchni około 4200 m2 powstanie obszerny clean room do projektowania i budowy satelitów.

Budynek, który mierzy około 70 x 60 metrów i ma ponad 20 metrów wysokości, będzie przedłużeniem istniejącego zakładu integracji satelitów. Przeprowadzono już wstępne prace, czyli rozbiórkę istniejących niskich budynków, przygotowując się do startu właściwej rozbudowy w listopadzie 2016 roku. Airbus Defence and Space zainwestuje w nowe centrum 43 miliony EUR. Obiekt ma rozpocząć działanie latem 2018 roku.

Dyrekcja zakładów Airbus Defence and Space w Friedrichshafen żywi nadzieję, że rozbudowa nie tylko zapewni nowe możliwości wykonywania dotychczasowych prac, ale pozwoli również na pozyskiwanie nowych projektów, takich jak budowa dużych teleskopów kosmicznych o średnicy 15 metrów i większej. Dzięki inwestycji, firma chce osiągnąć poziom pozwalający na realizowanie projektów wymagających klasy sterylności pomieszczeń ISO 5 (poprzednio znanej jako klasa 100).

Zakłady w Friedrichshafen w Niemczech były wielokrotnie modernizowane i przebudowywane w ciągu swojej 60-letniej historii. W związku z tym laboratoria i ośrodki testowe są rozproszone na dużym obszarze. Budowa nowego centrum ma wesprzeć kompleksową  reorganizację przestrzeni pracy oraz procesów w zakładach. Nowy projekt umożliwi połączenie ich pod jednym dachem, co ma przełożyć się na optymalizację produkcji, zwiększenie wydajności oraz polepszenie warunków pracy.

Nowy budynek ITC będzie podzielony na cztery obszary o różnych funkcjach. Centralna sala o powierzchni ponad 2000 m2 umożliwi jednoczesną budowę nawet ośmiu dużych satelitów oraz integrowanie skomplikowanych podsystemów i ładunków. Obszar ten będzie przeznaczony pod prace wymagające czystości powietrza od ISO 5 do ISO 8. Zaawansowany technologicznie system wentylacji budynku ma ograniczać liczbę cząstek w powietrzu i zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń. Maksymalny 90-krotny wskaźnik wymiany powietrza ma zgodnie z zapowiedziami umożliwić filtrowanie 600 000 m3 powietrza na godzinę. Najważniejsze parametry poszczególnych obszarów czystych – ciśnienie, temperatura, wilgotność i liczba cząstek – będą rejestrowane, regulowane i archiwizowane do celów kontroli jakości przez technologię kontroli budynku.

W dwóch skrzydłach o łącznej powierzchni 1000 m2 znajdą się dodatkowe pomieszczenia integracyjne i laboratoryjne przeznaczone do produkcji komponentów satelitarnych, duża strefa dla gości oraz obszary techniczne. Całe oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne kompleksu będzie utrzymane w technologii LED.

Czytaj też: Airbus planuje budowę czterech satelitów obserwacji Ziemi

Reklama

Komentarze

    Reklama