Reklama

Polska

Airbus: sterylna hala montażowa dla sektora kosmicznego nad Wisłą

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Airbus Defence & Space wybuduje w Polsce clean room czyli sterylną halę montażową do produkcji komponentów satelitów oraz sond kosmicznych. Wartość inwestycji jest szacowana na 1 mln Euro. Zakłady będą wykorzystywane przez należące do Airbusa zakłady PZL Warszawa-Okęcie. 

François Auque, szef działu Systemów Kosmicznych w Airbus Defence & Space poinformował, że spółka zbuduje kompleks pomieszczeń typu clean room w Warszawie, rozbudowując w ten sposób polską infrastrukturę do produkcji satelitów.

Zakłady będą wykorzystywane przez PZL Warszawa-Okęcie, spółkę należącą do Airbus Defence and Space oraz PGZ. Nowa hala montażowa będzie początkowo używana do produkcji wiązek elektrycznych czyli kluczowego elementu, który łączy komponenty elektroniczne satelity. W przyszłości będzie można w nich montować także bardziej zaawansowane podzespoły do satelitów i rakiet nośnych, a nawet niewielkie satelity.

Oprócz biur i innych pomieszczeń, nowy budynek o powierzchni 500 m² będzie zawierał clean room klasy ISO 7 czyli zapewniający czystość na poziomie 2,5 tysiąca cząstek pyłów na stopę sześcienną. Wewnątrz hali montażowej temperatura, wilgotność oraz maksymalna liczba cząsteczek w powietrzu mają być przy tym ściśle monitorowane. 

Airbus Defence and Space inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce od 10 lat. Firma prowadzi nad Wisłą działalność poprzez dwie ważne spółki zależne, PZL Warszawa-Okęcie i Astri Polska (joint venture z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), które produkują zaawansowane urządzenia, mające już swój wkład w sukcesach europejskich misji kosmicznych, takich jak MetOp-SG, Biomass czy JUICE

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!