Reklama

SATELITY

Airbus zbuduje platformę satelitarną wspólnie z Rosjanami

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Airbus Defence & Space zbuduje wspólnie z rosyjskim przedsiębiorstwem RKK Energia zaawansowaną platformę satelitarną średniej wielkości. Jak zapewniają przedstawiciele europejskiego koncernu w związku z cywilnym charakterem projektu współpraca nie będzie zagrożona przez unijne sankcje nałożone na Moskwę. 

O planach współpracy pomiędzy Airbus Defence & Space i RKK Energia poinformował rosyjskie media szef moskiewskiego oddziału europejskiego koncernu Władimir Terechow. Głównym punktem planowanej kooperacji jest wspólna budowa platformy satelitarnej średniej wielkości. Miała by być ona przeznaczona dla komercyjnych transponderów telekomunikacyjnych i być przeznaczona do umieszczenia na orbicie geostacjonarnej. Satelity zbudowane na bazie nowej platformy mają być oferowane zarówno na rynku rosyjskim jak i międzynarodowym. 

W lutym 2016 roku Airbus Defence & Space, RKK Energia, Russian Space Systems, Energia SAT i Synertek podpisały umowę dotyczącą rozwoju cywilnych satelitów komercyjnych w Rosji czego efektem jest m.in. opisany powyżej projekt. 

Zakupy i produkcja komercyjnych komponentów satelitarnych wytworzonych w Rosji mają nie być dotknięte przez sankcje UE wobec Moskwy. Jest to możliwe dzięki temu, że europejsko-rosyjski program platformy satelitarnej średniej wielkości ma mieć charakter ściśle cywilny. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!