Reklama

KOSMONAUTYKA

Amerykanin i Rosjanin dotarli na pokład ISS

Fot. NASA
Fot. NASA

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powiększyła się właśnie o dwóch kolejnych członków. Start Sojuz MS-04 odbył się w zaplanowanym terminie i zakończył pełnym sukcesem. Obaj astronauci są już na pokładzie ISS.

Rakieta Sojuz-FG wystartowała z kosmodromu Bajkonur w czwartek o godzinie 9:13 polskiego czasu. Pojazd nosił numer seryjny 735. Oryginalne plany zakładały wykorzystanie rakiety 734, jednak w styczniu wykryto w jej poszyciu nieprawidłowości uniemożliwiające lot. Ich usunięcie potrwa kilka miesięcy. Spowodowało to konieczność zmiany pojazdu i przesunięcie daty startu misji MS-04 z 27 marca na 20 kwietnia. W trzecim stopniu rakiety wymieniono również silnik RD-0110 na egzemplarz nie zawierający wady fabrycznej.

Sojuz MS-04 zadokował do stacji po sześciu godzinach od startu, okrążając Ziemię zaledwie cztery razy. Procedura dokowania w poprzednich lotach trwała dwa dni, czyli 36 orbit. Dzięki modernizacji rosyjskiej placówki naziemnej niedaleko kosmodromu Wostocznyj, po raz pierwszy w nowej serii pojazdów Sojuz i Progress zastosowano krótszą ścieżkę.

Członkowie załogi to Jack Fischer (NASA) oraz Fiodor Jurczichin. Dla Amerykanina jest to pierwszy lot kosmiczny, zaś Rosjanin to jeden z najbardziej doświadczonych kosmonautów w czynnej służbie. Odbył dotychczas cztery loty: misję wahadłowca Atlantis STS-12 oraz trzy pobyty na ISS. Obecna misja jest jego piątą i być może ostatnią, gdyż Jurczichin liczy sobie blisko 60 lat.

Okrojony skład "Ekspedycji 51" to wynik ubiegłorocznej decyzji Roskosmosu o ograniczeniu rosyjskich członków załogi z trzech do dwóch. Zmniejszy to koszty szkolenia, bowiem kosmonautów gotowych do lotu zawsze musi być więcej, oraz ilość zapasów, które muszą być dostarczane na orbitę za pośrednictwem kapsuł Progress. Zaoszczędzone pieniądze Rosjanie planują przeznaczyć na dokończenie borykającego się z licznymi opóźnieniami modułu Nauka.

Dzięki temu posunięciu o trzy miesiące wydłuży się pobyt na stacji jej obecnego dowódcy, Amerykanki Peggy Whitson. Powróci ona na Ziemię we wrześniu. Pozostali astronauci przebywający w tej chwili na ISS, Francuz Thomas Pesquet i Rosjanin Oleg Nowicki, wrócą na pokładzie Sojuza MS-03 w czerwcu.

Czytaj też: ISS będzie funkcjonować do 2028 roku? "Wspólny cel Rosji i USA"

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama