Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Arabia Saudyjska zainwestuje co najmniej 1 mld USD w Virgin Group

SpaceShipTwo VSS Unity szybuje po odłączeniu się od samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve, 3 grudnia 2016 r. Fot. Virgin Galactic via Facebook
SpaceShipTwo VSS Unity szybuje po odłączeniu się od samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve, 3 grudnia 2016 r. Fot. Virgin Galactic via Facebook

Fundusz inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej wyasygnuje miliard dolarów na wsparcie projektów firm kosmicznych Richarda Bransona. Kapitał z królestwa Saudów przyspieszy rozwój turystyki suborbitalnej oraz programu wynoszenia niewielkich satelitów przez Virgin Orbit. Porozumienie przewiduje możliwość uruchomienia dalszego saudyjskiego wsparcia finansowego na poziomie 480 mln USD.

List intencyjny w sprawie dokapitalizowania składników Virgin Group przez saudyjski fundusz Public Investment Fund (PIF) został podpisany 26 października 2017 r., podczas odbywającego się wówczas w Rijadzie forum Future Investement Initiative. Grupę Virgin reprezentował jej założyciel, brytyjski miliarder, sir Richard Branson. W imieniu PIF wystąpił natomiast prezes funduszu, a zarazem proreformatorski następca tronu Arabii Saudyjskiej, 32-letni książę Mohammad bin Salman Al-Saud.

Póki co nie wiążący układ zakłada, że saudyjski fundusz zainwestuje w Virgin Group 1 mld USD. Za te pieniądze Saudyjczycy pozyskają udziały w firmach Virgin Galactic, Virgin Orbit i The Spaceship Company, jednak pakiety większościowe w każdym z tych podmiotów pozostaną w rękach grupy Virgin.

Arabski kapitał pozwoli przedsiębiorstwom Richarda Bransona przyspieszyć realizację planów, zarówno jeśli chodzi o rozpoczęcie suborbitalnych lotów kosmicznych dla turystów, jak i wynoszenie niewielkich ładunków w przestrzeń kosmiczną poprzez wykorzystanie systemu LauncherOne. Miliarder zapowiada, że pierwszy lot pojazdu SpaceShipTwo z turystami może nastąpić już w perspektywie sześciu miesięcy, z samym Bransonem na pokładzie.

Dalsze plany Virgin, w których urzeczywistnieniu pomogą pieniądze z Półwyspu Arabskiego, zakładają organizację naddźwiękowych lotów komercyjnych pomiędzy ziemskimi lokalizacjami. Porozumienie mówi też o możliwości zbudowania w Arabii Saudyjskiej całej nowej gałęzi przemysłu rozrywkowego, skoncentrowanej wokół sektora kosmicznego.

Z radością witamy Królestwo Arabii Saudyjskiej pod przewodnictwem Jego Królewskiej Wysokości Mohammada bin Salmana Al-Sauda jako naszych nowych partnerów w Virgin Galactic, The Spaceship Company i Virgin Orbit. Dzielą nas zaledwie miesiące od [lotów statków] Virgin Galactic w kosmos z ludźmi na pokładzie i [pojazdów] Virgin Orbit umieszczających satelity na orbicie wokół Ziemi. Inwestycja ta pozwoli nam rozwinąć nową generację [urządzeń do] wynoszenia satelitów i przyspieszyć nasz program naddźwiękowych podróży kosmicznych pomiędzy lokalizacjami [na Ziemi].

sir Richard Branson, założyciel Virgin Group

Podpisany list intencyjny wskazuje też na możliwość wyłożenia przez Arabię Saudyjską dalszych 480 mln USD na rozwój projektów Virgin Group. Wcielenie w życie umowy z Saudami będzie wymagać zgody rządu Stanów Zjednoczonych, podobnie jakiekolwiek starty  SpaceShipTwo ze stolicy Arabii Saudyjskiej.

Partnerstwo z Virgin Group odzwierciedla wielkie kroki, jakie Królestwo podejmuje w kierunku naszej wizji zróżnicowanej gospodarki opartej na wiedzy. Przyszłość Arabii Saudyjskiej jest związana z innowacjami, co zostało zaprezentowane podczas tegorocznego Future Investement Initiative, a poprzez partnerstwa z organizacjami takimi jak Virgin Group będziemy aktywnie uczestniczyć w tych sektorach i technologiach, które napędzają postęp w skali globalnej.

książę Mohammad bin Salman Al-Saud

Współpraca z Virgin wpisuje się w działania królestwa Saudów na rzecz budowy nowoczesnej i zdywersyfikowanej gospodarki, co przewiduje program Vision 2030.

Czytaj też: Virgin Orbit: rakieta LauncherOne zadebiutuje w 2018 r. [WIDEO]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!