Asseco Poland będzie odpowiedzialne za realizację dwóch projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach pierwszego opracowane zostaną nowe narzędzia wykorzystywane w systemie EGNOS (ang. European Geostationary Navigation Overlay Service). Ich zadaniem jest między innymi analiza danych na potrzeby poprawnego wyliczania poprawek dla systemów nawigacji satelitarnej, wykorzystywanych w międzynarodowym ruchu lotniczym i transporcie morskim. Asseco Poland odpowiadać będzie także za rozszerzenie bazy zasobów o dane pochodzące z europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, Galileo. Flagowa konstelacja satelitarna Starego Kontynentu osiągnęła zdolność operacyjną w zakresie podstawowych funkcji zaledwie miesiąc temu, w dniu 15 grudnia 2016 roku.
Szerzej: Pierwsze usługi systemu Galileo
Drugi z projektów, SPEED Scenario Manager (S-SM), zakłada możliwość przeprowadzania symulacji, w ramach których zbierane są dane dotyczące pracy satelitów, takie jak ich pozycja, siła sygnału czy okresy jego zanikania. Asseco Poland odpowiada za narzędzie współpracujące z systemem EGNOS, które zarządza konkretnymi scenariuszami symulacji. W obszarze realizacji zlecenia znajduje się również podniesienie wydajności całego systemu oraz zagwarantowanie jego poprawnej pracy po zrealizowaniu projektu.
Statystyczny pasażer samolotu nie zastanawia się nad tym, jakie systemy informatyczne dbają o to, by bezpiecznie i szybko dotarł do celu swojej podróży. Rozwiązania tworzone przez Asseco Poland na potrzeby ESA odpowiadają za to, że jego podróż przebiega bez zakłóceń. Jednocześnie realizujemy także zadania, mające na celu zwiększenie wydajności narzędzi już wykorzystywanych przez ESA.
Umowa podpisana przez Asseco Poland to kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się w 2014 r. Na potrzeby ESA stworzony został pierwszy zestaw analizatorów danych zbieranych przez system EGNOS (dla systemów GPS oraz GLONASS) oraz aplikacja generująca wizualizacje wyników analiz. Asseco Poland dokonało także migracji symulatorów statków kosmicznych do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform).
Wymienione projekty są kontynuacją zadań, już zrealizowanych przez Asseco na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sektor kosmiczny będzie w najbliższej przyszłości jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Bardzo ważne jest więc, by poprzez współpracę przy tego typu projektach, zdobywać wiedzę i doświadczenie potrzebne do realizowania kolejnych, bardziej złożonych i umacniać pozycję Polski w sektorze kosmicznym