Reklama

KOSMONAUTYKA

Astronauci przygotowują ISS do przyjęcia nowych pojazdów

Shane Kimbrough podczas spaceru kosmicznego. Fot. Thomas Pesquet/ESA/NASA
Shane Kimbrough podczas spaceru kosmicznego. Fot. Thomas Pesquet/ESA/NASA

Najnowszy spacer astronautów zamieszkujących stację nazwano US EVA-40. Wzięli w nim udział dowódca obecnej ekspedycji Shane Kimbrough (NASA) oraz Thomas Pesquet (ESA). Potrwał aż sześć i pół godziny, a obejmował dokonanie rutynowych czynności serwisowych oraz przygotowanie ISS do przyjęcia nowych, załogowych pojazdów sektora komercyjnego.

Astronauci odłączyli adapter cumowniczy PMA-3 od modułu Tranquility, gdzie pozostawał od 2010 r. Wkrótce zostanie on przeniesiony, zaś na następnym spacerze podłączony do modułu Harmony. Tam będzie oczekiwał na przybycie na stację adaptera nowej generacji IDA-3: drugiej „przejściówki”, która będzie kompatybilna z najnowszą technologią.

Dzięki IDA, astronautów będą mogły dowozić na ISS statki Dragon firmy SpaceX, Starliner firmy Boeing czy inne przyszłe projekty zbudowane według nowych standardów IDSS (International Docking System Standard). Jeden z takich adapterów zainstalowano na stacji w sierpniu 2016 r. Drugi przywiezie w przyszłym roku Dragon. Robotyczne ramię Dextre przeniesie go następnie ok. 30 centymetrów od PMA-3, a astronauci połączą całość manualnie podczas spaceru.

Za konstrukcję nowych adapterów odpowiedzialny jest autor poprzednich, Boeing, przy współpracy z RKK Energia. Zmiana była konieczna, biorąc pod uwagę postęp technologiczny, jaki nastąpił od lat 90. Systemy IDA są znacznie bardziej zaawansowane od poprzednich adapterów, zawierając m. in. lasery i czujniki umożliwiające w pełni automatyczne dokowanie. Również szeroka współpraca międzynarodowa wymusiła ustalenie wspólnych standardów dla wszystkich zainteresowanych ISS podmiotów.

Kimbrough i Pesquet nasmarowali też Dextre, wymienili dwie kamery na zewnątrz modułu Kibo i jedną z jednostek MDM, a także dokonali inspekcji potencjalnej nieszczelności zaworu radiatora. Dowódca ekspedycji wraz z Peggy Whitson wyjdą w najbliższy czwartek na kolejny spacer. Podłączą PMA-3, wymienią następny MDM i dokończą smarowanie. Data kolejnego spaceru to wstępnie 6 kwietnia, jednak może ona ulec zmianie zależnie od dnia przylotu misji Cygnus OA-7.

Czytaj też: Spacer kosmiczny członków załogi ISS [Transmisja]

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!