Podziemna przystań może skrywać okręty podwodne ChRL. Ślad widziany z orbity

27 sierpnia 2020, 16:42
15c3364e65d76140070218
Fot. Ministerstwo Obrony ChRL [mod.gov.cn]

Sądząc po najnowszych zobrazowaniach satelitarnych z zasobów firmy Planet Labs, chińska baza marynarki wojennej na wyspie Hajnan może skrywać pod swoją powierzchnią rozległy system kanałów i ukrytych doków. Satelity amerykańskiego operatora wypatrzyły niedawno coś, co wygląda jak moment wpływania okrętu podwodnego do jednego z takich zakamuflowanych tuneli.

Sytuację przedstawiającą chiński okręt podwodny ustawiony w osi i bliskiej odległości względem wlotu domniemanego ukrytego kanału portowego utrwalono na zobrazowaniach satelitarnych Planet Labs z 18 sierpnia bieżącego roku. Przedstawiają one rejon bazy morskiej Yulin, będącej strategiczną placówką Marynarki Wojennej ChRL na Morzu Południowochińskim - stanowiącej zarówno punkt wypadowy w rejon spornego akwenu, jak i Tajwanu oraz zachodniego Pacyfiku.

W bazie stacjonuje od dawna bliżej nieokreślona liczba chińskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym, zdolnych do odpalania ze swojego pokładu pocisków manewrujących i balistycznych. Rozpatrywana sytuacja zdaje się natomiast dotyczyć właśnie jednostki o napędzie atomowym - typ 093 (09-III), w nomenklaturze NATO oznaczonej jako klasa Shang. Rozmiar przepustu do wnętrza domniemanego podziemnego systemu oszacowano na około 16 metrów szerokości.

Okręt podwodny klasy Shang to nadal jedna z nowszych chińskich konstrukcji tego rodzaju, utrzymywana w służbie od początków XXI wieku. Mimo to, wskazane jednostki pływające są obecnie klasyfikowane przez amerykańskich specjalistów jako „wyraźnie głośniejsze” niż zmodernizowane okręty podwodne US Navy klasy Los Angeles czy Virginia. Okręty klasy Shang mają jednak na podorędziu wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych YJ-18, przez co mogą stanowić poważne zagrożenie dla sił morskich USA. Uważa się, że Chiny posiadają w tej chwili sześć takich okrętów podwodnych, z których część na pewno stacjonuje w bazie Yulin.

Pierwsze internetowe prezentacje wspomnianych zdjęć satelitarnych, sugerujących obecność na Hajnan tajnego systemu podziemnych kanałów, wiązane są z aktywnością serwisu Radio Free Asia. W dalszej kolejności rozszerzone doniesienie na ten temat przedstawiła także amerykańska stacja CNN.

Jak podkreślają amerykańscy komentatorzy, cytowani m.in. przez serwis Business Insider, zaletą podziemnego cumowania jest to, że uniemożliwia systemom teledetekcji, takim jak satelity wywiadu wizualnego lub elektronicznego, śledzenie rozmieszczenia okrętów podwodnych w celu rozpoznania ich gotowości operacyjnej i bieżącego statusu. „Tego rodzaju wskazówki są ważne dla zbierania informacji wywiadowczych przez USA i sojuszników o działaniach wrogich okrętów podwodnych, ponieważ mogą być one trudne do odnalezienia, gdy już wyjdą w morze i zanurzą się” - przyznał Bryan Clark, były oficer US Navy i ekspert ds. obronności działający obecnie w ośrodku Hudson Institute. Dodał, że położenie bazy Yulin na południowym krańcu Hajnan umożliwia okrętom ChRL dostęp do głębszych wód szybciej niż pozwalają na to inne bazy.

Jednocześnie, ze względu na wysunięty charakter bazy morskiej Yulin, jednostki nawodne i podwodne są też bardziej narażone na ataki w odkrytym doku. Stąd, ukrywanie ich w podziemnych przystaniach zapewnia pewien stopień ochrony przed zmasowanym atakiem.

W najnowszej ocenie Departamentu Obrony siły militarnej Chin stwierdza się, że „modernizacja chińskich okrętów podwodnych pozostaje priorytetem dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej”. Pentagon spodziewa się, że liczba okrętów podwodnych będzie nadal rosła, a chińscy obserwatorzy twierdzą, że jednostki te stają się coraz bardziej efektywne w działaniu, co czyni je rosnącym zagrożeniem dla rywali.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Jacek
czwartek, 3 września 2020, 12:27

Ciekawe co dalej

kadm
środa, 2 września 2020, 07:04

Polsce koniecznie potrzebne jest posiadać takie schrony w kilku lokalizacjach nie znanych oficjalnie dla przyszłych trzech OP.

wRG
sobota, 5 września 2020, 23:15

Polska ma już takie, są tak nieznane, że nie wiedzą o nich nawet nasi admirałowie

qaz
wtorek, 1 września 2020, 19:13

Wielki mi halo, nasza flota jest niewidzialna to jest osiągnięcie a jakieś tam podziemne doki.

Roman
niedziela, 30 sierpnia 2020, 01:25

Chiński pomysł podziemnej bazy dla okrętu podwodnego który wpływa do jaskini mającej połączenie z otwartym morzem to jakby przeniesienie bazy Nautilusa kapitana Nemo na Tajemniczej Wyspie. Trzeba jednak przypomnieć, że budowa i eksploatacja tego rodzaju bazy w rejonie częstych trzęsień ziemi (wyspa Hainan należy do tzw "ognistego pierścienia" wulkanów i trzęsień ziemi okalającego wschodnie i zachodnie wybrzeża Pacyfiku) jest obarczona dużym ryzykiem. Czyżby Chińczycy nie wiedzieli, że tego rodzaju baza może ulec uszkodzeniu, a nawet nieodwracalnemu zniszczeniu wskutek oddziaływania sejsmicznego.

lsd
piątek, 4 września 2020, 13:36

Jakie to ma znaczenie dla władz Chin. Ludzi zastąpią, a pieniądze na odbudowę odbierze się obywatelom. Nie jeden bezsensowny program sfinansowano w tym kraju, jak np. niezamieszkane miasta. Mentalność chińczyków jest specyficzna.

aaa
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:23

W pobliskim Tielugang także widać podobne konstrukcje.....

Tweets Space24