Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Identyfikacja dzięki SI i satelitom. Komercyjny system na użytek operacyjny

Fot. Airbus/Earthcube [airbus.com]
Fot. Airbus/Earthcube [airbus.com]

Zaawansowane algorytmy komputerowe oferują już szerokie możliwości automatycznego wykrywania, identyfikowania i klasyfikowania pojazdów, samolotów i jednostek pływających - zarówno tych cywilnych, jak i wojskowych. To obszar usług, w którym koncern Airbus połączył ostatnio siły z Earthcube, francuską firmą specjalizującą się w analizie danych geoprzestrzennych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI) - aby opracować i wprowadzić na rynek specjalną usługę Defence Site Monitoring.

Defence Site Monitoring to narzędzie online do monitorowania strategicznych lokalizacji, z przeznaczeniem na potrzeby operacyjne instytucji rządowych i sił zbrojnych, łączące potencjał zaawansowanych zobrazowań satelitarnych i sztucznej inteligencji (SI). W projekcie wykorzystywane są doświadczenia spółki Earthcube w zakresie automatycznej identyfikacji obiektów oraz obrazy o wysokiej rozdzielczości uzyskane z satelitów Airbus Pléiades 50 cm - do których od 2021 roku dołączą nowe o jeszcze wyższej rozdzielczości przestrzennej, osiągającej 30 cm (z konstelacji Pléiades Neo).

„Dzięki Defence Site Monitoring, setki interesujących siły zbrojne obiektów będą codziennie monitorowane i analizowane dzięki szybkości reakcji i innym możliwościom naszych satelitów oraz algorytmów sztucznej inteligencji Earthcube, zdolnych do przetwarzania gigabajtów danych” - zadeklarował François Lombard, dyrektor działu zdolności rozpoznawczych w Airbus Defence and Space. „Earthcube dąży do ścisłej współpracy z głównymi graczami przemysłowymi, którzy są w stanie połączyć posiadane doświadczenie z naszą technologią. Projekt Defence Site Monitoring i partnerstwo z Airbusem doskonale ilustrują nasze ambicje” - powiedział z kolei Arnaud Guérin, prezes i współzałożyciel Earthcube.

Dostęp do funkcjonalności oferowanych w ramach systemu ma charakter komercyjny i zamknięty. Analitycy zajmujący się interpretacją zobrazowań satelitarnych mogą korzystać z Defence Site Monitoring za pośrednictwem "w pełni bezpiecznego obszaru roboczego" na cyfrowej platformie Airbus OneAtlas. Jak zapewniają twórcy, użytkownicy mogą w ten sposób monitorować wybrane zakresy zainteresowania i otrzymywać automatyczne alerty oraz raporty z analizy trendów.

W ramach nawiązanej współpracy, Airbus i Earthcube podkreślają wartość europejskiego know-how i gotowość do wypełniania potrzeb służb wywiadowczych oraz sił zbrojnych. Choć technologia znajduje również szersze zastosowanie cywilne w różnego rodzaju innych usługach na platformie OneAtlas, możliwości Defence Site Monitoring są kierowane szczególnie do personelu zaangażowanego w misje ekspedycyjne w różnych regionach świata.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl - zapraszamy!

 

Reklama

Komentarze

    Reklama