Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Certyfikat bezpieczeństwa Elona Muska pod lupą wojskowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pentagon weryfikuje certyfikat bezpieczeństwa osobowego szefa firmy SpaceX Elona Muska po tym, jak palił on marihuanę podczas programu kalifornijskiego komika Joego Rogana we wrześniu zeszłego roku - podała agencja Bloomberga.

Postępowanie ws. tego incydentu zostało wszczęte przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Jak przekazał agencji anonimowy urzędnik administracji państwowej USA, Musk ponownie zgłosił do weryfikacji formularz SF-86, dotyczący m.in. używania nielegalnych substancji psychoaktywnych w okresie ostatnich siedmiu lat.

Agencja wskazała, że podczas tego typu ponownej kontroli bezpieczeństwa posiadacz zachowuje swój status, ale traci dostęp do utajnionych informacji. Jeśli użycie narkotyków dotyczy drobnych wykroczeń lub nie jest problematyczne ze względów bezpieczeństwa sprawa może zostać zamknięta przez śledczych z drobną aktualizacją w protokole Muska.

Podczas wrześniowego programu Joe Rogan Experience transmitowanego na żywo przed kamerami Musk pił whisky i bawił się mieczem samurajskim, a także, upewniając się, że marihuana w Kalifornii jest legalna, zaciągnął się podanym mu papierosem z suszem zmieszanym z tytoniem.

Zdaniem cytowanego przez Bloomberga prawnika Marka Zaida palenie marihuany może być wystarczającym powodem do wycofania lub utraty certyfikatu bezpieczeństwa podwykonawcy lub pracownika rządowego.

Szerszego skomentowania sprawy odmówił przedstawiciel Pentagonu, a także firmy SpaceX i Tesla. We wrześniu ubiegłego roku przedstawiciel wojsk lotniczych USA zaznaczył, że działania weryfikacyjne certyfikatu szefa SpaceX nie są prowadzone.

Bloomberg wskazał, że choć ponad trzydzieści stanów podjęło kroki w celu dekryminalizacji marihuany, to jej palenie nadal jest przestępstwem na szczeblu federalnym.

Poświadczenie bezpieczeństwa jest Muskowi niezbędne ze względu na kontrakty SpaceX na starty rządowych satelitów szpiegowskich. Agencja Bloomberga wskazała, że firma Muska zabezpieczyła kolejne kontrakty na start satelitów bezpieczeństwa już po wrześniowym wystąpieniu dyrektora generalnego w programie. 19 lutego w przestrzeń kosmiczną wystartowały trzy z nich.

Anonimowy przedstawiciel firmy powiedział Bloombergowi, że proces weryfikacji nie wpływa na interesy firmy, którymi na co dzień zajmuje się dyrektor wykonawcza Gwynne Shotwell.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!