Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

DARPA inwestuje w integrację planowania militarnego. Kosmos jedną z domen

Fot. BAE Systems/Reputation Managers
Fot. BAE Systems/Reputation Managers

BAE Systems opracuje oprogramowanie dla użytkowników wojskowych, które umożliwi „półautonomiczne” planowanie misji w wielu domenach - w tym także w przestrzeni kosmicznej.

Spółka BAE Systems otrzymała od amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Dziedzinie Obronności (DARPA) kontrakt na opracowanie oprogramowania, które umożliwi "półautonomiczne" planowanie misji w wielu domenach operacyjnych. Technologia zostanie zaprojektowana dla użytkowników wojskowych w celu wykorzystania zasobów przestrzeni bitewnej w różnych wymiarach, takich jak przestrzeń kosmiczna, powietrze, ląd i morze, w celu zwiększenia skuteczności i efektywności misji.

Program DARPA o nazwie ACK (Adapting Cross-Domain Kill-Webs) dotyczy adaptacyjnych sieci walki w wielu domenach i ma na celu pomóc użytkownikom w zaadaptowaniu do dynamicznych sytuacji dzięki technologii oprogramowania, która automatycznie określa najlepsze opcje. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie organizacja badawczo-rozwojowa z ramienia BAE Systems o nazwie FAST Labs - wraz z zespołem specjalistów z Carnegie Mellon University - stworzy oprogramowanie o nazwie MARS (Multi-domain Adaptive Request Service – tłum. Usługa odpowiedzi adaptacyjnej w wielu domenach).

MARS ma na celu pomóc operatorom w podejmowaniu świadomych decyzji poprzez automatyczną identyfikację dostępnych możliwości równoległego działania w różnych domenach, a następnie szybką ocenę kosztów i korzyści związanych z zastosowaniem tych możliwości podczas dostosowywania zadań misji. Oprogramowanie zawierać ma również interfejs wizualny, który pozwoli zbadać dostępne opcje i zasoby, pomagając wypracować najlepszy sposób działania, aby zapewnić pożądany efekt.

„Planowanie misji w wielu domenach jest złożone, ponieważ obejmuje ogromną liczbę zmiennych rozproszonych, takich jak wymiary, systemy, zasoby oraz załogowe i bezzałogowe statki powietrzne, pojazdy i jednostki morskie” – zapewnia Chris Eisenbies, dyrektor BAE Systems ds. linii produktów w dziale autonomii, sterowania i oszacowania. „Mamy nadzieję, że MARS zapewni wojskowym możliwość automatycznego użycia potrzebnych zasobów i szybkiego określenia najskuteczniejszego sposobu realizacji ich misji, bez względu na to, w jakiej przestrzeni bitewnej działają” - stwierdza.

MARS ma być kolejnym produktem w portfolio systemów autonomicznych BAE Systems, o deklarowanych 20 latach historii rozwoju autorskiej technologii autonomicznej. Prace nad programem ACK o wartości 3,1 mln USD, prowadzone będą w zakładach firmy w Burlington w stanie Massachusetts i Arlington w stanie Wirginia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!