Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Druga młodość pocisków Satan. Z rosyjskiego arsenału na kosmodromy?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Po odcięciu się od programu rakiet nośnych Dniepr, Rosja zainteresowana jest samodzielną przebudową aktualnie demobilizowanych rakiet balistycznych z serii R-36M. Plany użycia ciężkich pocisków w roli nosicieli satelitów zyskały ostatnio rozgłos w kontekście nieoficjalnych zapowiedzi i przecieków medialnych ze strony wysokich przedstawicieli rosyjskiego sektora kosmicznego.

W marcu tego roku Jurij Borysow, ówczesny wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej, zapewniał o gotowości rodzimego przemysłu kosmicznego do przejęcia zasobów zdemobilizowanych rakiet balistycznych RS-20W Wojewoda (R-36M2 – w nomenklaturze zachodniej znane jako SS-18 Satan Mod-6). W ciągu kolejnych dwóch miesięcy rosyjskie media powołały się z kolei na nieoficjalne wypowiedzi wysokich przedstawicieli państwowego sektora kosmicznego, wskazujące na przygotowania do rekonstrukcji wycofywanych rakiet. W zakresie ich nowych zastosowań ma znaleźć się niebawem obsługa startów satelitarnych z lekkimi i średnimi ładunkami.

W rosyjskiej dyspozycji ma nadal pozostawać 46 pocisków RS-20W, czyli najbardziej zaawansowanej wersji R-36M2. Oprócz nich, w odwodzie Rosjanie posiadają prawdopodobnie 11 kolejnych rakiet w starszej odmianie RS-20B (R-36MUTTH). To właśnie ten typ jeszcze do niedawna przekształcano z ukraińskim udziałem w rakiety nośne Dniepr. Zanim doszło w 2015 roku do degradacji tego programu, rakiety Dniepr wykonały 21 udanych misji spośród 22 wszystkich wykonanych startów.

Obecnie Rosjanie nie zamierzają podejmować zagranicznej współpracy nad przekonstruowaniem posiadanych nadal balistycznych Satanów. Oficjalnie wykluczane jest też objęcie starszych RS-20B przewidywanym programem lotów satelitarnych. Projekt obejmie zatem najprawdopodobniej zmianę przeznaczenia samych RS-20W.

Wycofanie ze służby ostatnich rakiet z rodziny R-36 ogłoszono marcu 2018 roku. Pociski Wojewoda mają zostać zastąpione przez nowe ciężkie rakiety balistyczne RS-28 Sarmat. Rosjanie planują równolegle przerobienie na rakiety kosmiczne aktualnie demobilizowanych pocisków RS-12M Topol. Ich miejsce w rosyjskim arsenale przejmują już stopniowo systemy balistyczne RS-24 Jars.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!