Nawigacja
Eurodron do nawigacji wykorzysta Galileo
Firmy ze Starego Kontynentu wspólnie opracowują drona klasy MALE, który będzie mógł przenosić uzbrojenie. Konstrukcja ma uniezależnić europejskie kraje od zakupów podobnego sprzętu poza Europą. Do nawigacji i pozycjonowania Eurodron będzie głównie wykorzystywał konstelację Galileo, z opcją użycia amerykańskich satelitów GPS jeśli zaistnieje taka konieczność.
Eurodron to europejski bezzałogowy statek powietrzny klasy MALE (medium-altitude long-endurance). Wdrożenie jego projektu ma na celu uniezależnienie Europy od importu dronów tego rodzaju z Izraela i USA. Nad konstrukcją pracują wspólnie przedsiębiorstwa Dassault, Airbus i Leonardo.
W ocenie Giovanniego Soccodato z firmy Leonardo Europejczycy stracili dużo czasu inwestując w krajowe programy budowy dronów.
Wszyscy próbowali zbudować MALE, ale nie było pracy nad tym, jakie byłby wspólne oczekiwania [co do takiej maszyny]. Dowodem na to, że istnieją powszechne oczekiwania, jest to, że wiele krajów korzysta z Predatora.
Makietę Eurodrona zaprezentowano podczas targów ILA Berlin 2018. Statek powietrzny będzie napędzany za pomocą dwóch śmigieł pchających. Eurodron będzie dostępny w wersji uzbrojonej.
Od samego początku Eurodrony mają wykorzystywać do nawigacji europejski system globalnego pozycjonowania Galileo. Prawdopodobnie w pierwszych latach eksploatacji bezzałogowce będą również wyposażone w odbiorniki umożliwiające korzystanie z sygnału GPS – jako zabezpieczenie na wypadek problemów z użyciem europejskiego systemu GNSS.
Soccodato zapewnił, że w nadchodzącej dekadzie Eurodron przyniesie Europie „kompetencje i suwerenność”.