Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Farnborough 2018: Podgląd ruchu morskiego na żądanie. Nowa platforma bazodanowa e-GEOS

Fot. Leonardo / leonardocompany.com
Fot. Leonardo / leonardocompany.com

Ruszyła nowa platforma nadzoru ruchu morskiego, oparta na zintegrowanym systemie podglądu satelitarnego, sygnalizacji naziemnej oraz zdalnym dostępie do usług przetwarzania danych. Rozwiązanie zwane SEonSE działa w oparciu o autorski patent, zakładający wykorzystanie chmury obliczeniowej i analizy połączonych zasobów danych, obejmujących także zobrazowania satelitarnych konstelacji COSMO-SkyMed i europejskiego programu Copernicus. Wspierany przez koncern Leonardo SEonSE ma zapewnić powszechny i ciągły wgląd w sytuację panującą na morzach, ze szczególnym uwzględnieniem pozycjonowania jednostek pływających, wykrywania nielegalnych działań i zwalczania piractwa.

Koncern Leonardo ogłosił gotowość platformy podglądu sytuacyjnego SEonSE (Smart Eyes on SEas) w dniu 17 lipca br., przy okazji trwającej w Wielkiej Brytanii wystawy przemysłowej Farnborough 2018. Rozwiązanie zostało opracowane i wdrożone przez włoskie konsorcjum e-GEOS, będące wspólnym przedsięwzięciem spółki Telespazio i agencji kosmicznej ASI (dysponujących odpowiednio 80 i 20 proc. udziałów we wspólnym przedsiębiorstwie). Nowy system dostępu łączy dane pochodzące z kluczowych konstelacji obserwacji Ziemi, jak COSMO-SkyMed i Copernicus, oferując dostęp do nich z wykorzystaniem licznych dedykowanych narzędzi bazodanowych w chmurze obliczeniowej. Pozwala dzięki temu na wielostopniową ocenę sytuacji w ruchu morskim – w czasie rzeczywistym i z użyciem ogólnodostępnego sprzętu multimedialnego (jak tablety i smartfony).

SEonSE umożliwia dostęp do spersonalizowanych informacji o tym, co dzieje się na morzu. W zasięgu użytkownika pozostaje wykrywanie aktualnej pozycji statków i wgląd w charakterystykę ich tras, a także dostęp do aktualnych danych meteorologicznych i oceanograficznych czy informacji o stopniu bezpieczeństwa żeglugi. Platforma integruje dane pochodzące z wielu źródeł i zapewnia wiele usług w zakresie bezpieczeństwa na morzu i monitorowania nielegalnego ruchu, ochrony środowiska, a także walki z piractwem.

SEonSE działa w oparciu o informacje pozyskiwane z satelitów i sieci przybrzeżnych radarów, łącząc je w sposób automatyczny i ciągły, dzięki autorskim algorytmom operującym na danych pozycyjnych wysyłanych przez statki (z systemów AIS, VMS, LRIT) bądź notowanych w rejestrach statków oraz zasobach danych meteorologicznych i oceanograficznych. Informacje te są następnie porównywane z istniejącymi spisami i standardami, umożliwiając identyfikację anormalnych działań i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Rezultatem są dostarczane w czasie rzeczywistym łatwo dostępne usługi, umożliwiające zidentyfikowanie możliwych zagrożeń. Te z kolei są sygnalizowane za pośrednictwem automatycznie generowanych ostrzeżeń i powiadomień, które powinny okazać się szczególnie użyteczne w planowaniu działań odpowiednich służb i akcjach przechwytywania nieautoryzowanych jednostek pływających.

Analiza zobrazowań satelitarnych umożliwi monitorowanie w skali globalnej zarówno rejestrowanych, jak i nieautoryzowanych rejsów - a więc nawet tych statków, które nie spełniają wymogów identyfikacji na morzu. Będzie to możliwe w każdych warunkach pogodowych, na odległych obszarach, w dzień i w nocy. Do dyspozycji SEonSE pozostaje w tym zakresie szeroki wybór wysokiej rozdzielczości zobrazowań, pozyskiwanych w rozmaitych pasmach obserwacji i krótkich odstępach czasu dzięki współpracy systemów: włoskiej konstelacji radarowej COSMO-SkyMed oraz satelitów Sentinel europejskiego programu Copernicus. Ponadto platforma umożliwia już integrację danych generowanych przez konstelacje mini-satelitów, systemów takich jak Planet i BlackSky.

SEonSE wychwytuje codziennie w czasie rzeczywistym ponad 7 milionów sygnałów AIS, pochodzących od około 165 tys. kursujących statków. Przepływem tych danych zarządza firma exactEarth, światowy lider w zakresie usług satelitarnego śledzenia ruchu statków (AIS). W zakresie obsługi platformy Seon SE, e-GEOS i exactEarth podpisały stosowną umowę partnerską.

Reklama
Reklama

Komentarze