Reklama

Polska

Włoska propozycja współpracy w technologiach kosmicznych. Nie tylko Cosmo-SkyMed

  • Fot. Visviva/Wikipedia Commons
    Fot. Visviva/Wikipedia Commons
  • Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Fot. A. Hładij/Space24.pl
    Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Fot. A. Hładij/Space24.pl

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się dwudniowe Polsko-Włoskie Seminarium Kosmiczne. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy między Warszawą i Rzymem w dziedzinie programów kosmicznych, a także wyznaczenia nowych obszarów, w których mogą być realizowane wspólne projekty. Wśród uczestników konferencji znaleźli się m.in. Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz i Roberto Battiston, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej, który zaprezentował obszary, w których kierowana przez niego instytucja widziałaby pole do nawiązania relacji z polskimi podmiotami. 

W dniach 27-28 kwietnia br. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się dwudniowe Polsko-Włoskie Seminarium Kosmiczne. Współorganizatorem wydarzenia oprócz Ministerstwa była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas konferencji uroczyste przemowy wygłosili m.in. Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który zwrócił uwagę na tradycję wspólnych spotkań pomiędzy przedstawicielami Polski i Włoch, rozpoczętych w 2013 roku, a także zapowiedział wolę kontynuacji tego programu przez gabinet premier Beaty Szydło, ze względu na dużą wagę technologii kosmicznej dla innowacyjnej gospodarki. Wiceminister wyraził także nadzieje na możliwość rozwoju współpracy w takich obszarach jak misje kosmiczne, napędy, konstrukcje nanosatelitów, detekcja sygnałów radiowych, obserwacja Ziemi i systemy nawigacji satelitarnej. Zapewnił również o otwartości polskich instytucji badawczych, takich jak Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska lub Akademia Górnicza-Hutnicza, na rozmowy z włoskimi partnerami. 

Piotr Dardziński
Po lewej: dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW. Fot. A. Hładij/Space24.pl

Ambasador Włoch w Polsce Alessandro De Pedys powiedział z kolei, że kosmos jest dobrym polem do współpracy pomiędzy dwoma krajami, m.in. w ramach programów ESA, takich jak Copernicus i Galileo. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz zwrócił uwagę na możliwość czerpania z doświadczeń Włoch w rozwoju polskiego sektora kosmicznego, a także przypomniał o projektach, w których oba kraje współpracowały, takich jak np. misja Europejskiej Agencji Kosmicznej Mars Express z 2003 roku. Przypomniał także o konieczności ustanowienia narodowego programu kosmicznego dla przyśpieszenia rozwoju tego sektora nad Wisłą i wyraził nadzieję, że może on dać Polsce podobne profity, jak włoskie programy satelitarne rozwijane w przeszłości.  

Marek Banaszkiewicz
Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Fot. A. Hładij/Space24.pl

Prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej Roberto Battiston opowiedział z kolei o historii włoskich programów kosmicznych, która rozpoczęła się w latach 50. XX wieku oraz o współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, której Włochy są członkiem od 1975 roku. Najciekawszą częścią prezentacji był wykaz obszarów, w których Włosi widzą rozwój współpracy z Polską. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazła się obserwacja Ziemi, co związane jest z obecnością Polski od 2014 roku w programie Cosmo-SkyMed.

Dzięki temu programowi Warszawa pozyskuje z włoskiej konstelacji dane radarowe do celów wojskowych. W tym obszarze Włoska Agencja Kosmiczna chce zainteresować polskich partnerów wykorzystaniem tego systemu także do celów naukowych. W ramach programu ESA Copernicus Włosi chcieliby wspólnie rozwijać projekty tworzenia oprogramowania do obróbki danych z satelitów Sentinel.

Roberto Battiston
Roberto Battiston, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej. Fot. A.Hładij/Space24.pl

W ramach programów systemów nośnych prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej wskazał jako obszary do wspólnych działań z Polską budowę nowego silnika dla górnego stopnia włoskiej rakiety Vega, a także udział w programie PRIDE, czyli eksperymentalnego bezzałogowego wahadłowca rozwijanego w ramach ESA. 

Inne potencjalne obszary wspólnych prac to między innymi technologie kosmiczne, takie jak lasery czy elektronika oraz wymiana naukowa i przemysłowa. 

Drugi dzień seminarium poświęcono omówieniu dotychczasowej współpracy przemysłowej pomiędzy oboma krajami i prezentacją projektów, które zakończyły się sukcesem. Swoje programy pokazali przedstawiciele kilku polskich firm, m.in. Creotech Instruments, Astronika, Sener Polska i SKA Polska, którzy zademonstrowali na realnych przykładach, jakie korzyści może przynieść wymiana wiedzy i doświadczeń w ramach bilateralnych działań. 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama