Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Francja wzywa Teheran do zarzucenia programu balistycznego. Możliwe sankcje

Fot. Mohammad Hassanzahed/wikipedia.com/CC BY 4.0
Fot. Mohammad Hassanzahed/wikipedia.com/CC BY 4.0

Francja zastosuje przeciwko Iranowi sankcje, jeśli dialog z tym krajem w sprawie jego programu balistycznego i oddziaływania regionalnego nie przyniesie rezultatu - ostrzegł w piątek 25 stycznia szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

"Mamy dwa żądania (...) Iran powinien zrezygnować z produkcji pocisków balistycznych i zwłaszcza z ich dostarczania m.in. pewnym zbrojnym ugrupowaniom na Bliskim Wschodzie, a także Hutim w Jemenie" - oświadczył francuski minister spraw zagranicznych na spotkaniu z dziennikarzami.

Iran powinien również "zaprzestać działań prowadzących do destabilizacji w regionie" - dodał Le Drian, powołując się na ONZ-owską rezolucję nr 2254 w sprawie Syrii, która mówi, że "na terenie Syrii nie powinno być obcych sił".

"Rozpoczęliśmy trudny dialog z Iranem, który powinien być kontynuowany, i gotowi jesteśmy - jeśli się nie powiedzie - poprzeć twarde zastosowanie sankcji. Oni o tym wiedzą" - podkreślił minister.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!