Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Indie w wyścigu zbrojeń hipersonicznych. Udany lot rakietowego demonstratora

Fot. DRDO [drdo.gov.in]
Fot. DRDO [drdo.gov.in]

Indyjskie władze oficjalnie potwierdziły udane przeprowadzenie testu prototypowej rakiety o napędzie hipersonicznym, HSTDV. Zgodnie z komunikatem tamtejszej państwowej agencji DRDO, wypróbowany 7 września br. demonstrator osiągnął w trakcie swojego pierwszego sprawdzianu w locie prędkość Mach 6. Oprócz przeznaczenia bojowego, rozwijany system ma być wykorzystany również do wynoszenia lekkich satelitów na orbitę okołoziemską.

Odpalenie zalążka indyjskiego systemu hipersonicznego nastąpiło o godz. 11.03 przed południem ze stanowiska doświadczalnego imienia Dr. Abdul Kalam'a (na dawnej wyspie Wheelera - nad Zatoką Bengalską u wybrzeży stanu Orisa). Demonstrator rakiety hipersonicznej został wyniesiony na wysokość 30 km zanim oddzielił się od rakiety nośnej, po czym odpalił napęd właściwy (scramjet), czyli silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania. Przebieg próby był nadzorowany przez Militarną Organizację Badań i Rozwoju - DRDO (Defence Research Development Organisation).

Medialne doniesienia o udanym przeprowadzeniu próby z prototypem indyjskiego napędu hipersonicznego zostały potwierdzone jeszcze tego samego dnia na oficjalnych profilach agencji publicznych i przedstawicieli indyjskiego rządu w mediach społecznościowych. "Indie z powodzeniem przetestowały w locie demonstrator technologii hipersonicznej (HSTDV) [Hypersonic Technology Demonstrator Vehicle], co stanowi gigantyczny krok naprzód w rodzimych technologiach obronnych i znaczący krok w kierunku #sashaktbharat i #atmanirbharbharat [wizji Indii silnych i samowystarczalnych - przyp .red.]" - podano w oficjalnym komunikacie DRDO. „Wehikuł wypełnił wszystkie przewidziane parametry, łącznie z wytrzymaniem temperatury 2,5 tys. st. Celsjusza i zachowaniem parametrów prędkości” - zadeklarował z kolei jeden ze starszych rangą przedstawiciel DRDO.

Indie są czwartym państwem po USA, Rosji i Chinach, które notują udane podejście do przetestowania technologii pojazdu z napędem hipersonicznym. Według agencji PTI, rząd Indii zamierza wykorzystać technologię m.in. do nisko kosztowego wynoszenia satelitów na orbitę. Źródła w DRDO twierdzą, że naukowcy w ciągu kolejnych 5 lat opracują już uzbrojoną rakietę hipersoniczną, zdolną do osiągania prędkości przelotowej 2 km/sek. Prace nad samym HSTDV uległy jednak wcześniej pewnemu opóźnieniu, względem zapowiedzi dotyczących pierwotnie przeprowadzenia testu w granicach lat 2017-2018.

Silnik strumieniowy Scramjet (Supersonic Combustion Ramjet) to rodzaj napędu rakietowego z naddźwiękową komorą spalania, mający zdolność do generowania prędkości znacznie przewyższających zwykły silnik strumieniowy (ang. ramjet). Silnik tego typu dysponuje zdolnością osiągania prędkości hiperdźwiękowych przekraczających nawet dziesięciokrotność liczby Macha.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!