Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Kosmiczna Agencja Obrony powstanie w Indiach

Źródło zdjęcia: isro.gov.in
Źródło zdjęcia: isro.gov.in

Zgodnie z informacjami, do których dotarł serwis www.aninews.in, indyjski rząd podjął decyzję o utworzeniu nowej agencji kosmicznej, której zakres zadań związany będzie  przede wszystkim z militarnym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej.

Siedziba Kosmicznej Agencji Obrony (Defence Space Agency) ma znajdować się w Bangaluru, a na jej czele stanąć ma wicemarszałek indyjskiego lotnictwa Sujeet Pushpakar Dharkar.

Zaznaczenia wymaga, że w Bangaluru znajduje się siedziba innej indyjskiej agencji koordynującej działalność kosmiczną, tj. Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO). Ulokowanie siedzib obu organizacji w jednym mieście powinno pozwolić na lepszą koordynację współpracy pomiędzy nimi.

Jak podają źródła zbliżone do indyjskiego rządu, nowa agencja podlegać będzie pod dowództwo Sił Powietrznych Indii i ma rozpocząć swoją działalność w przyszłym miesiącu.

Ostateczna decyzja dotycząca finalnego zakresu kompetencji Kosmicznej Agencji Obrony nie została jeszcze podjęta, ale zgodnie z pojawiającymi się informacjami ma ona zarządzać m.in. potencjałem broni antysatelitarnej (ASAT), która może być wykorzystywana do zwalczania wrogiej infrastruktury w kosmosie.

W tym miejscu należy przypomnieć, że w marcu br. Indie przeprowadziły pierwszy udany test broni antysatelitarnej, który spotkał się z krytyką ze strony społeczności międzynarodowej, w tym Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze

    Reklama