Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Nowy satelita komunikacyjny dla rosyjskiej armii trafił na orbitę geostacjonarną

Fot. Roskosmos
Fot. Roskosmos

Drugi z planowanych czterech rosyjskich satelitów telekomunikacyjnych Blagovest jest już w przestrzeni kosmicznej. Dostarczyła go tam rakieta Proton-M. Jej górny stopień był przy tym uruchamiany aż czterokrotnie.

Ciężka rakieta Proton-M wystartowała w czwartek 19 kwietnia br. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wystrzelenie miało miejsce w nocy, o godzinie 00:12 czasu polskiego.

Misja zakładała bezpośrednie dostarczenie ładunku na pozycję 128⁰E na orbicie geostacjonarnej (GEO). W tym celu górny stopień rakiety nośnej Briz-M, po tym jak w dziesiątej minucie lotu odłączył się od trzeciego stopnia, był później włączany cztery razy. Transportowany satelita trafił ostatecznie na swą trajektorię docelową około godziny 9:14 CET, po ponad dziewięciu godzinach od startu. Ministerstwo Obrony potwierdziło, że misja systemu nośnego przebiegła pomyślnie, a satelita działa prawidłowo.

Owym ładunkiem wyniesionym podczas pierwszego w tym roku startu rakiety Proton jest satelita telekomunikacyjny Blagovest 12L, wyprodukowany przez zakłady ISS Reshetnev na platformie Express-2000. Przewidywany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat. Jest on w istocie urządzeniem telekomunikacyjnym dual-use, które posłuży tak celom militarnym, jak i cywilnym.

Oficjalne oznaczenie wojskowe nadane satelicie Blagovest 12L to „Kosmos 2526”. Jest on drugim wystrzelonym urządzeniem konstelacji Blagovest, która docelowo będzie się składać z co najmniej czterech urządzeń. Pierwsze z nich trafiło w kosmos w sierpniu ub. r. Dwa kolejne mają zostać rozmieszczone do 2020 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!