Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Polska kupuje satelity z Francji. MON zapowiada umowę

Autor. Airbus

Podczas spotkania ministrów obrony Polski i Francji zostanie zawarta umowa na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Reklama

Jak poinformował MON, we wtorek (27 grudnia br.) o godz. 13.00 w Warszawie (ul. Klonowa 1), Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej spotka się z Sébastienem Lecornu, ministrem obrony Francji. Podczas spotkania zostanie zawarta umowa na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Reklama

Satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Wprowadzenie tych satelitów do Sił Zbrojnych RP będzie znaczącym wzmocnieniem zdolności Wojska Polskiego, jeśli chodzi o zapewnianie świadomości sytuacyjnej. Do chwili obecnej Polska korzystała z systemu COSMO-SkyMed, eksploatowanego we współpracy z Włochami, oraz danych podmiotów cywilnych (w tym komercyjnych). Francuskie satelity będą pierwszymi wykorzystywanymi bezpośrednio przez Siły Zbrojne RP, a jako systemy optoelektroniczne będą dobrym uzupełnieniem COSMO-SkyMed, korzystającego technologii radaru o syntetycznej aperturze (Synthetic Aperture Radar, SAR). Zakup francuskich (oraz w przyszłości także i innych) satelitów daje także szansę na dalszą rozbudowę segmentu naziemnego w postaci Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Reklama

Czytaj też

Ministrowie obrony omówią również współdziałanie w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej. Poruszą także tematy dotyczące implementacji Kompasu Strategicznego, a także sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją. Minister Lecornu uda się też w środę na Ukrainę.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Lukk

  Ukraina kupuje polskie satelity ICEYE, a Polska kupuje satelity Francuskie. Przypomina mi się Macierewicz, który nie chciał kupować z WB Electronics, bo nie będzie "brał od prywaciarza", albo historia K9 i Kraba

 2. .20203.

  Ukraina kupuje Polskie ( ICEYE) i je chwali my wysyłamy kasę do Francji ??? Jest to tak samo genialne jak kupowanie haubic z Korei .. Ciekawe jak ten zakup wytłumaczy pan Błaszczak i spółka .

 3. raf4

  w koncu! jeszcze dwie konstelacje SAR z ICEYE i mamy rozpoznanie satelitarne zalatwione! ;)

 4. prawy I sprawiedliwy

  Śmieszne jak historia zatacza koło.. Francuzi w latach 90tych wykupili nasze stacje satelitarne naziemne, tylko po ty by je zamknąć, zniszczyć i uzależnić Polskę od innych.. a teraz ponownie z nimi wchodzimy w układ.. jakbysmy nie mogli wykorzystać naszych firm.. Satresolve, Iceye .. do budowy mniejszych satelitów, jednakże w 100% soft po naszej stronie.. bez magicznych ukrytych wyłączników.. wciąż powinniśmy dążyć do swoich konsteracji SARowskich i Łacznościonych i klasycznego obrazowania.. z różnych źródeł.. Tak by nie wyłączono nam oczu i uszu w czasie próby.. Nasz WB Elektronik też powinien wejść w ten sektor.. to zwiększyłoby możliwości dronow uderzeniowych i zwiadowczych..

 5. oko węża

  wreszcie , dobra wiadomość. ale same satelity to nie wszystko , potrzebna jest też infrastruktura naziemna do obróbki i dystrybucji pozyskanego materiału. Trzymam kciuki.

 6. Piotr2511

  Wreszcie konkret.

 7. Marcyk

  Bardzo potrzebny zakup !!

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!