BEZPIECZEŃSTWO

Polska kupuje satelity z Francji. MON zapowiada umowę

Fot. Airbus

Podczas spotkania ministrów obrony Polski i Francji zostanie zawarta umowa na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Jak poinformował MON, we wtorek (27 grudnia br.) o godz. 13.00 w Warszawie (ul. Klonowa 1), Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej spotka się z Sébastienem Lecornu, ministrem obrony Francji. Podczas spotkania zostanie zawarta umowa na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Wprowadzenie tych satelitów do Sił Zbrojnych RP będzie znaczącym wzmocnieniem zdolności Wojska Polskiego, jeśli chodzi o zapewnianie świadomości sytuacyjnej. Do chwili obecnej Polska korzystała z systemu COSMO-SkyMed, eksploatowanego we współpracy z Włochami, oraz danych podmiotów cywilnych (w tym komercyjnych). Francuskie satelity będą pierwszymi wykorzystywanymi bezpośrednio przez Siły Zbrojne RP, a jako systemy optoelektroniczne będą dobrym uzupełnieniem COSMO-SkyMed, korzystającego technologii radaru o syntetycznej aperturze (Synthetic Aperture Radar, SAR). Zakup francuskich (oraz w przyszłości także i innych) satelitów daje także szansę na dalszą rozbudowę segmentu naziemnego w postaci Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Czytaj też

Ministrowie obrony omówią również współdziałanie w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej a także kwestie dwustronnej współpracy wojskowej. Poruszą także tematy dotyczące implementacji Kompasu Strategicznego, a także sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją. Minister Lecornu uda się też w środę na Ukrainę.

Komentarze