Reklama

Technologie wojskowe

Amerykanie pracują nad nowymi satelitami wczesnego ostrzegania

Wizualizacja satelity wczesnego ostrzegania w ramach program Next-Gen OPIR
Wizualizacja satelity wczesnego ostrzegania w ramach program Next-Gen OPIR
Autor. Lockheed Martin

Amerykańskie siły kosmiczne są o krok bliżej do modernizacji floty satelitów wczesnego ostrzegania na orbicie geostacjonarnej. Pierwsza jednostka w ramach programu Next-Gen OPIR ma zostać wystrzelona w 2025 r., a docelowa infrastruktura zastąpi obecnie wykorzystywaną konstelację SBIRS.

Według informacji podanych przez Aerospace Manufacturing & Design, RTX przekazał do koncernu Lockheed Martin ładunek do satelity wczesnego ostrzegania NGG-1 w ramach budowy przyszłej konstelacji Next-Gen OPIR (Overhead Persistent Infrared), która zastąpi obecnie wykorzystywaną infrastrukturę SBIRS.

Aparatura od RTX zostanie zintegrowana z platformą satelitarną LM2100 CombatBus produkcji Lockheed Martin, aby następnie przejść szereg testów w rygorystycznych warunkach, symulujących te, które doświadczy w przestrzeni kosmicznej. Obecnie wystrzelenie jednostki NGG-1 zostało zaplanowane na grudzień 2025 r.

Reklama

NGG-1 będzie jednym z dwóch satelitów na orbicie geostacjonarnej w ramach programu Next-Gen OPIR. Dodatkowo na orbicie polarnej zostaną umieszczone kolejne dwie jednostki określane jako Next-Generation Polar (NGP). W 2020 r. przyznano 2,4 mld USD na produkcję, integrację i rozmieszczenie takich instrumentów koncernowi zbrojeniowemu Northrop Grumman. Cała konstelacja ma zostać skompletowana do 2029 roku.

Dostawcą satelitów NG-OPIR jest firma Lockheed Martin, a udzielone już w 2018 r. zamówienie zakładało dostawę trzech satelitów GEO nowej generacji, działających w podczerwieni. Jak widać, obecne plany amerykańskich sił kosmicznych wskazują jednak na rezygnację z jednego urządzenia.

Decyzja ta miała być rzekomo podjęta na podstawiezmiany strategii dotyczących wykrywania nadlatujących pocisków hipersonicznych. Amerykańskie siły kosmiczne chcą skoncentrować się na mniejszych jednostkach, które zostaną rozmieszczone na różnych orbitach i pozwolą nie tylko na wykrycie zagrożenia, ale również śledzenie pocisku.

Reklama

Z drugiej strony należy również wziąć pod uwagę warunek szybszej realizacji projektu, z uwagi na doświadczenia z opóźnieniami w ramach programu SBIRS (Space Based Infra Red Sensor).

Kontrolę nad koordynacją programu systemu wczesnego ostrzegania sprawuje Dowództwo Systemów Kosmicznych (ang. Space Systems Command; SSC), czyli jedno z trzech dowództw podległych Siłom Kosmicznym USA. SSC jest odpowiedzialne za nabywanie, rozwijanie i wdrażanie nowych rozwiązań, włączając w to systemy nośne i satelity dla amerykańskich sił kosmicznych oraz nadzorowanie działalności naukowej i technologicznej.

Źródło: Aerospace Manufacturing & Design / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!