Technologie wojskowe
Amunicja za technologie kosmiczne. Współpraca Rosji i Korei Północnej
Korea Północna wysłała dotąd do Rosji 6 mln sztuk amunicji artyleryjskiej i ponad 100 pocisków balistycznych - powiedziała w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasador USA Linda Thomas-Greenfield. W zamian Pjongjang miał otrzymać systemy obrony powietrznej oraz technologie kosmiczne i satelitarne.
„Oceniamy, że Korea Północna wysłała do Rosji ponad 20 tys. kontenerów z amunicją, zawierających co najmniej 6 milionów ciężkich pocisków artyleryjskich, wraz z ponad 100 pociskami balistycznymi” - powiedziała Thomas-Greenfield podczas zorganizowanej przez USA debaty na temat współpracy Rosji z KRLD.
Przedstawicielka Waszyngtonu oznajmiła też, że reżim Kim Dzong Una zaopatrzył Rosję również w haubice samobieżne kalibru 170 mm oraz systemy artylerii rakietowej. Ponadto według oceny USA wśród ponad 11 tys. żołnierzy, których Pjongjang wysłał do walk z Ukrainą są elitarne oddziały sił specjalnych. Thomas-Greenfield wyraziła też alarm z powodu możliwości formalnego zaakceptowania przez Moskwę posiadania przez Pjongjang broni jądrowej.
„Z niepokojem oceniamy, że Rosja może być bliska zaakceptowania północnokoreańskiego programu broni jądrowej, co oznaczałoby cofnięcie przez Moskwę trwającego od dziesięcioleci zobowiązania do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego” - powiedziała, dodając że Rosja może sabotować program sankcji przeciwko programowi.
Podczas środowej debaty przedstawiciel ośrodka Conflict Armament Research (CAR) Jonah Leff poinformował, że organizacja znalazła w Ukrainie szczątki północnokoreańskich rakiet, które sugerują, że Moskwa używa świeżo wyprodukowanych przez KRLD pocisków i że zawierają one zachodnie komponenty.
Kolejne źródła potwierdziły także, że Moskwa ma pomagać KRLD w pracach nad wystrzeleniem kolejnego, wojskowego satelity zwiadowczego.Przypomnijmy, że pierwsze wyniesienie (w 2023 r.) zakończyło się sukcesem. Z kolei druga próba nie była pomyślna, gdyż rakieta nośna eksplodowała niedługo po starcie. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.
Źródło: PAP/Space24.pl