Reklama

Technologie wojskowe

Bejda: do końca roku umowa na dostawę satelitów dla wojska

Sekretarz Stanu w MON Paweł Bejda
Sekretarz Stanu w MON Paweł Bejda
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda zapowiedział, że do końca br. zostanie podpisana umowa na dostawę satelitów dla Wojska Polskiego. Zapowiedź padła podczas konferencji kierownictwa MONu w temacie podsumowania działania resortu.

4 października br. odbyła się konferencja Ministerstwa Obrony Narodowej, w trakcie której zostały podsumowane działania resortu. Podczas wydarzenia Paweł Bejda, pełniący funkcję wiceministra MON zapowiedział, że do końca obecnego roku zostanie podpisanych łącznie 150 umów. Minister wymienił część z nich, zatem warto zwrócić uwagę na to, co zostało przekazane.

Reklama

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceministra obrony, do końca 2024 r. zostaną podpisane umowy m.in. na amunicję 120 mm dla czołgów Abrams, 324 wozy amunicyjne do Homara K, umowa wykonawcza nr 2 na czołgi K2, na 180 sztuk czołgów, plus wozy zabezpieczenia technicznego, wozy dowodzenia. Nie zabrakło także kwestii domeny kosmicznej, gdyż zapowiedziano również podpisanie umowy na dostawę satelitów dla wojska.

Niestety minister nie przekazał więcej szczegółów o jakie systemy satelitarne chodzi. Wystosowaliśmy więc pytania do Ministerstwa Obrony Narodowej i obecnie czekamy na więcej informacji w tym zakresie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie obecnie w Polsce są realizowane wojskowe programy dotyczące wykorzystania domeny kosmicznej, a także dostępne rozwiązania na rodzimym rynku.

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że pod koniec 2022 r. Polska zakupiła z Francji dwa satelity optoelektroniczne (Pleiades Neo) wraz ze stacją odbiorczą, która najprawdopodobniej zostanie umieszczona w Białobrzegach. Elementem umowy był także dostęp polskiej armii do danych pozyskiwanych z sieci Pleiades Neo już od 2023 r. Realizacja umowy na dostawę dwóch platform satelitarnych wraz z segmentem naziemnym przewidziana jest na 2027 r.

Reklama

Oprócz tego Polska pracuje nad własnymi systemami w ramach dwóch programów, którymi są Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob oraz projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites). Pierwszy z nich budowę konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych. Za jego realizację odpowiada międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi polska firma Creotech Instruments (lider konsorcjum) oraz firma Airbus Defence and Space. Resort obrony zaznaczył, że obecnie wyniesienie satelitów MikroGlob planowane jest na 2026 r.

Autor. Creotech Instruments

Z kolei projekt PIAST zakłada budowę konstelacji trzech nanosatelitów optoelektronicznego rozpoznania obrazowego na bazie autorskiej platformy Hypersat firmy Creotech Instruments. Zgodnie informacji, które zostały przekazane przez MON w czerwcu br., harmonogram wykonania projektu zakłada przeprowadzenie misji testującej zdolności operacyjne konstelacji „PIAST” m.in. poprzez umieszczenie satelitów zespołu PIAST na orbicie okołoziemskiej. Etap ten ma zostać zakończony do 31 maja 2025 r.

Z zapowiedzi Ministerstwa Obrony wynika także, że Siły Zbrojne RP cały czas prowadzą również prace nad pozyskaniem satelitów radarowych. „Zdolności te, planowane już w 2025 r., będą wspierać inne programy zbrojeniowe, w tym te związane z obroną powietrzną” - zaznaczył już kilka miesięcy temu resort obrony.

Reklama

Wygląda zatem na to, że umowa na satelity, która ma zostać podpisana jeszcze do końca bieżącego roku powinna dotyczyć właśnie satelitów radarowych. Obecnie najbardziej prawdopodobne jest skorzystanie z oferty polsko-fińskiej spółki ICEYE, czyli światowego lidera w zakresie radarowej obserwacji Ziemi. Firma dysponuje obecnie ponad 30 jednostkami na orbicie, a do końca 2024 r. sieć zostanie zwiększona o kolejne satelity.

Warto zwrócić uwagę, że system oferowany przez firmę ICEYE to sprawdzone rozwiązanie. Obecnie ponad 50% wszystkich zdjęć satelitarnych które są wykonywane nad Ukrainą to właśnie obrazy z satelitów fińsko-polskiej spółki kosmicznej. Dodatkowo w trakcie tegorocznego MSPO ICEYE zaprezentował Mobilną Platformę Rozpoznania Satelitarnego. Jest ona przystosowana do pracy zarówno z satelitami wyposażonymi w radary z syntetyczną aperturą (SAR) i jednostkami optycznymi. Więcej informacji na temat platformy znajduje się pod linkiem.

Autor. ICEYE

Należy też przypomnieć, że system satelitarny firmy ICEYE okazał się niezwykle istotny podczas tegorocznych powodzi w Polsce. Spółka wraz z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk uruchomiła specjalny program monitoringu. Co kilka godzin dane i raporty były dostarczane odpowiednim służbom, co pomogło poradzić sobie z tą sytuacją kryzysową.

W związku z powyższym zwrócono ponownie uwagę na istotność satelitów radarowych w systemie bezpieczeństwa, tym bardziej w przypadku takich krajów, jak Polska. Posiadanie sieci urządzeń optoelektronicznych oraz radarowych pozwoli na wejście państwa polskiego w grono państw, tych mniejszych i większych, które te zdolności posiadają. Polska, jako kraj, który jest liczącym się graczem w regionie z rozbudowywaną armią, nie może wobec tego pozostawać w tyle w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!