Reklama

Technologie wojskowe

Brytyjska firma dostarczy modemy dla wojskowych terminali

Autor. Teledyne

Brytyjska spółka Teledyne Paradise Datacom została podwykonawcą w postępowaniu przetargowym realizowanym przez polską firmę GISS na potrzeby Wojska Polskiego. Dostarczy ona modemy dla przenośnych terminali satelitarnych.

Reklama

W komunikacie udostępnionym przez Teledyne czytamy, że przedsiębiorstwo zostało podwykonawcą w zawartym pomiędzy warszawską firmą GISS a Agencją Uzbrojenia kontrakcie na dostawę 100 kompletów terminali satelitarnych, w wersji przenośnej, wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz pakietem szkoleniowym. Teledyne Paradise Datacom dostarczy za 1,3 mln USD modemy Q-Lite, które zostaną zintegrowane z mobilnymi terminalami Cobalt Manpack. Firma z Wysp Brytyjskich zajmuje się produkcją oraz dostawą urządzeń do użytku przez służby mundurowe oraz wojsko. Teledyne zaopatruje także klientów operujących w domenie kosmicznej.

Reklama

Przypomnijmy, kontrakt na dostawę terminali satelitarnych SHF (ang. Super High Frequency) szczebla taktycznego został zawarty 28 lutego br. pomiędzy Skarbem Państwa (reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia) a firmą GISS Sp. z o.o.

Czytaj też

Zespoły GISS i Teledyne Paradise Datacom będą ściśle współpracowały, aby osiągnąć cel, jakim jest integracja modemu Q-Lite z terminalem Cobalt.
Paul McConnell, manager ds. rozwoju

Seria Q-Lite składa się z trzech produktów: Q-Lite Rugged, Q-Lite Half-Width oraz Q-Lite Modem Card. Pierwsze urządzenie zostało stworzone z myślą o radiostacjach plecakowych. Cechuje się wodoszczelnością na poziomie IP65, posiada cztery porty Ethernet i zezwala na korzystanie z 256-bitowego szyfrowania AES. Drugi modem powstał do zabudowy w standardowej szafie serwerowej. Z kolei trzecie rozwiązanie serii Q-Lite jest niczym innym jak jednopłytkową kartą rozszerzeń o niskim poborze energii, gotową do integracji z przenośnymi urządzeniami od Teledyne, jak i niewielkimi, przenośnymi terminalami satelitarnymi innych producentów. Wszystkie wspomniane rozwiązania zapewniają szyfrowaną transmisję danych na poziomie 345 megabitów na sekundę

Reklama

Terminale mają zostać dostarczone na użytek Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2024. Kwota, na jaką opiewa umowa, to 38,1 mln PLN (kwota brutto).

Terminale satelitarne SHF szczebla taktycznego w wersji przenośnej mają zapewniać niezawodną, mobilną oraz nieograniczoną terytorialnie łączność satelitarną dla pododdziałów Sił Zbrojnych RP. Urządzenia mają być wykorzystywane przez zgrupowania i formacje wykonujące zadania w oddaleniu od sił głównych i dowództw - w działaniach na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Źródło: Agencja Uzbrojenia/Teledyne Paradise Datacom

Reklama

Komentarze (1)

  1. Laky

    I super ,przyda się 😉💪👏

Reklama